İçindekiler[göster]

Akbük, Aydın’ın Didim ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile öne çıkan beldelerden biridir. Her sene şehir dışından pek çok yerli ve yabancı turist, beldeye günübirlik gezi veya tatil amaçlı gelmektedir. Harika bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alan Akbük; muhteşem plajları, koyları ve tarihi yapıları ile öne çıkmaktadır. Akbük’te sakin bir tatil süreci geçirmek istiyorsanız, Eylül ayını tercih edebilirsiniz. Eylül ayında da deniz suyu sıcaklığını koruduğu için denize girebileceğinizi belirtmek isteriz. 

Beldede deniz sezonu Nisan ayından itibaren başlamakta ve Ekim ayına kadar devam etmektedir. Buraya yolunuz düşerse aileniz veya sevdikleriniz ile birlikte harika bir tatil süreci yaşayabilirsiniz. Akbük, gezilecek yerler bakımından epey zengindir. Beldeye geldiğinizde ilk olarak muhteşem manzaraya sahip koylarını ve plajlarını ziyaret etmenizi öneririz. Masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile göze çarpan beldenin gezilecek en popüler yerlerini aşağıda oluşturduğumuz listeden bulabilirsiniz. 

Akbük Koyu

Akbük’e geldiğinizde ilk uğramanız gereken noktalardan biri Akbük Koyu’dur. Muhteşem manzarası ile öne çıkan koyda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Akbük Koyu, beldenin en güzel balıklarının yetiştiği bir yerdir. Ayrıca koyda su kayağı sporları ve yelken gibi birçok eğlenceli su sporu yapılmaktadır. Özellikle su sporlarına merakınız varsa bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Koy çevresinde kamp kurabilmenize olanak tanıyan alanlar da bulunmaktadır.

Kamp severlerin sıklıkla tercih ettiği bölgede, aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte ücretsiz olarak çadır kurup kamp yapabilir, koyun muhteşem manzarasını seyredebilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

Haydar Koyu

Akbük’ün bir diğer ünlü koyu ise Haydar Koyu’dur. Burası aynı zamanda halk plajı olarak bilinmektedir. Beldenin en popüler koylarından biridir.

Haydar Koyu, muhteşem denizi ile ön plana çıkmaktadır. Hem halk hem de şehir dışından gelen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Denizi tertemiz ve berraktır. Denizi sığ olduğundan özellikle acemi yüzücüler ve çocuklar için uygundur. Hafta sonları bir hayli kalabalık olan koya, fırsatınız varsa hafta içi gelmenizi önerebiliriz.

Koy içerisinde veya çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis yoktur. Bu yüzden gelmeden önce temel ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca wc veya duş gibi olanakların da olmadığını belirtmek isteriz. Koyun arka tarafı ağaçlık olduğundan dilerseniz, ağaçların altında piknik yapabilirsiniz.

Ayrıca koy çevresinde masmavi deniz manzarasına karşı sevdikleriniz ile birlikte kamp yapabilirsiniz. Koyu ziyaret için en uygun dönemler ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Koy aynı zamanda halk plajı olduğundan girişler ücretsizdir. 

İncekum Plajı

Akbük denilince akla gelen plajlardan biri İncekum Plajı’dır. Harika bir manzaraya sahiptir. Plajın hemen arka tarafı ağaçlar ile kaplıdır.

Masmavi denizi ile dikkat çeken plajın sahil bölümü tamamen ince kum ile kaplıdır. Denizin dibi de aynı şekilde kumludur. Denizi hemen derinleşmese de çocuklu aileler için çok uygun değildir. Sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği plajlardan biridir. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isterseniz, bu plajı ziyaret edebilirsiniz.

Plaj çevresinde yiyecek veya içecek alabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Halk plajı olduğundan giriş ücreti yoktur. Ayrıca şemsiye, wc, duş ve soyunma kabini gibi olanaklardan ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. 

Saplı Ada

Akbük’e geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Saplı Ada’dır. Ada olmasına rağmen buraya deniz yolu üzerinden özel aracınız ile veya yürüyerek kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür.

Adanın karaya bağlı olması oldukça dikkat çekicidir. Yukarıdan bakıldığınızda adanın görüntüsü cezveye benzetilmektedir. Sit alanı olarak kabul edilen adanın tabanı kül tabakasından meydana gelmektedir. Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan adada sakin ve huzurlu vakitler geçirebilmeniz mümkündür.

Adada yapabileceğiniz aktivitelerin başında yüzme gelmektedir. Gün boyu denize girebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Adada yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis yoktur. Tesis dışında duş veya wc gibi olanaklar da bulunmamaktadır. Farklı bir tatil deneyimi yaşamak için bu adayı Akbük gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Esinti Halk Plajı

Esinti Halk Plajı, Akbük merkezinde yer almaktadır. Belde halkı tarafından sıklıkla tercih edilen plaj, doğal güzellikleri ile göze çarpmaktadır.

Akbük tatilinizi yaz aylarında yapmayı planlıyorsanız, gezilecek yerler listenize bu plajı da eklemenizi tavsiye ederiz. Plajın sahil kısmı ve denizin dibi tamamen kum ile kaplıdır. Deniz suyu ne çok sıcak ne de çok soğuktur. 

Plajın içerisinde duş, wc, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmaktadır. Plajın hemen arka kısmında ise yiyecek ve içecek alabileceğiniz restoran, cafe ve marketler mevcuttur. Sakin bir gün geçirmek isteyen tatil severler için oldukça ideal bir yerdir. 

Gülkent Sahil Plajı

Akbük’ün bir başka güzel plajlarından biri ise Gülkent Sahil Plajı’dır. Bu plajda beldenin merkezinde yer almaktadır. 

Denizi tertemiz ve berraktır. Denizi sığ olduğundan özellikle çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için uygundur. Yüzme konusunda tedirgin olanlar, bu plajı tercih edebilir. Plaj içerisinde wc, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları da mevcuttur. Plaj bölümü geniş olduğundan hafta sonları bile çok kalabalık değildir.

Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği noktalardan biridir. Plajın hemen arka tarafında yeme içme ihtiyaçlarınız için bir cafe bulunmaktadır. Plaja girişler ücretsiz olduğundan gün içerisinde istediğiniz zaman gelebilirsiniz. 

Tarihi Su Sarnıcı

Akbük’ün koy ve plajlarının yanı sıra görülmeye değer tarihi yerleri de bulunmaktadır. Bu tarihi yerlerden biri Bizans zamanından kalma Tarihi Su Sarnıcı’dır.

Tarihe ilginiz varsa mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir. Bizans zamanında bölgede yaşayan halk, su ihtiyacını su sarnıcından karşılıyormuş. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde o dönemlerden kalma birçok tarihi kalıntıya rastlayabilirsiniz. 

Şapelin

Şapelin, beldeye geldiğinizde mutlaka yakından görmeniz gereken tarihi yapılardan biridir. Roma Dönemi’nde ibadet yeri olarak kullanılmıştır.

Tonozlu Yapı olarak da adlandırılan Şapelin, gizli ibadet yapmak için inşa edilmiştir. Roma zamanından kalma tarihi yapı, günümüze sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Beldenin adeta saklı tarihini anlatan bu yapıyı, Akbük gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. 

Rum Kilisesi 

Akbük, geçmişte Rumların yaşamlarını sürdüğü bir bölge olduğu için burada Rumlardan kalma tarihi yapılara rastlayabilmeniz mümkündür. Rum Kilisesi de bu tarihi yapılardan biridir.

Rum Kilisesi, 19.yüzyılda Rumlar tarafından yapılmıştır. 2000’li senelerde Akbük Belediyesi tarafından bakım ve onarımdan geçen yapı, sonrasında halkın ziyaretine açılmıştır. Beldenin en önemli tarihi yapılarından biri olan kiliseyi, mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Kategoriler: Şehir Rehberi