İçindekiler[göster]

Akdamar Adası Van Gölü’nde bulunmaktadır. Burada yer alan dört adadan biri olmaktadır. En büyük ikinci ada olma özelliğine sahiptir. En yüksek noktası ise deniz seviyesinden 1912 metre yükseklikte olmaktadır. 80 metre yüksekliğe ulaşmakta olan sarp kayalıklarla çevrili olan adanın toprakları ise 700 bin metrekare olmaktadır. Bahar aylarında birbirinden özel çiçeklerin açtığı bu alan doğal ortamı ile birlikte insanları kendisine hayran bırakmaktadır. İnsanlar burada hoşça vakit geçirebilmekte ve doğal ortam içerisinde dinlenebilmektedirler. 

Badem ağaçları ve rengarenk çiçekleri ile birlikte Akdamar Adası kıyı uzunluğu ise 3 km olabilmektedir. Adanın batı ucunda yer alan gri ve sert bir görünüme sahip olan kireçtaşı yer almaktadır. Akdamar'ın kıyıdan uzaklığı ise yaklaşık olarak 3 km olmaktadır. Çevresinde yer alan diğer adalar ise Adır, Çarpanak, Kuş adalarıdır. 

Van, Gevaş ilçesinde bulunan ada önemli bir turizm alanıdır. Buraya her yıl yüzlerce insan ziyarete gelmektedir. Zaman içerisinde farklı süreçler içerisinden geçmiş olan tarihi yapıları dahi bulunmaktadır. Ermeni Kilisesi ada üzerinde yer almaktadır. Bin yıldan daha yaşlı olan bu kilise ziyaretçilerine açık bir şekilde beklemektedir. Ermeni krallık olan Vaspurakanlar tarafından 915 yılında yapılmıştır. Zaman içerisinde farklı süreçlerden geçmiştir. 2005 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları ile birlikte turizme açılmıştır. Türkiye ile Ermenistan arasında yer alan ilişkilerin düzelmesi amacı ile yeniden açılmış olan bu kilise içerisinde aynı zamanda ayinler düzenlenmeye devam edilmektedir. 

Akdamar Adası Nerede?

Akdamar Adası nerede soruları kişiler tarafından sorulmaktadır. Van ilinin Gevaş ilçesine bağlıdır. Burada yer alan ada sahip olduğu güzel özellikler ile birlikte her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Zaman içerisinde sahip olduğu güzel özellikler, tarihi yapılar nedeni ile ziyaretçi akınına uğramaktadır. Van ilinde önemli turizm noktalarından biri olan bu alanda tarihi kilise bulunmaktadır.

Akdamar Adası muhteşem bir manzaraya sahiptir. Sahip olduğu bu manzara ile birlikte insanları büyülemektedir. Adadan Van Gölü manzarası izlenebilmektedir. Burada insanlar muhteşem doğa fotoğrafları çekebilmektedir. Kış aylarında karlı dağların görüntüsü son derece muhteşem bir manzara sunmaktadır. Dört mevsim boyunca burada büyüleyici manzaralar görebilmek mümkün olabilecektir. Burada eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilmek mümkün olabilmektedir. Akdamar Adası insanların yürüyerek keşfedebilecekleri kadar küçüklüğe sahip olan bir adadır. Biraz zahmetli bir tırmanış sonrasında batı kısmında yer alan kayalık alana çıkabilmek mümkün olabilmektedir. Bu alanda muhteşem bir Van Gölü manzarası izlenebilmektedir. 

Van ilinde yer alan Akdamar Adası gölde bulunan dört adadan biri olmaktadır. Anakaradan tam olarak 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine tam olarak 47 km uzaklıkta bulunuyor. Buraya gidebilmek için doğrudan otogardan Gevaş minibüslerine binebilmek mümkündür. Yarım saatlik bir yolculuk sonunda ilçeye varılabilmektedir. İskeleye varıldıktan sonra adaya ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Akdamar Adası tarihi özellikleri ile birlikte Van ilinde bir turizm noktası haline gelmiştir. 

Akdamar Adası'na Nasıl Gidilir?

Akdamar Adası nasıl gidilir soruları burayı ziyaret etmek isteyenler tarafından sorulmaktadır. Adaya ulaşabilmek için ilk olarak Van ilinin Gevaş ilçesine gitmek gerekmektedir. Otogardan geçmekte olan Gevaş minibüslerine binilerek ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Yarım saatlik bir yolculuk sonunda ilçeye ulaşılmaktadır. İskele üzerinden adaya gidilebilmektedir. Adaya sürekli olarak sefer düzenlemekte olan pek çok deniz otobüsü burada bulunmaktadır. Bu araçlar ile birlikte adaya hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilmek mümkün olabilmektedir. Akdamar Adası özellikleri ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hem yerli hem de yabacı turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Akdamar Adası Tekne Saatleri?

Akdamar Adası tekne saatleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak burada sürekli olarak adaya düzenlenmekte olan seferler bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde düzenlenmekte olan tekne seferleri ile birlikte adaya ulaşabilmek ve adayı gezebilmek mümkün olabilmektedir. Ünü halen günümüze kadar duran Ermeni Kilisesi de burada yer almaktadır ve ziyaretçilere açıktır. İnsanlar burada eşsiz bir manzara eşliğinde hoşça vakitler geçirebilmekte ve adada yer alan tarihi yapıları gezebilmektedir. 

Akdamar Adası Tekne Ücreti Nedir?

Akdamar Adası tekne ücreti adaya ulaşabilmek için ödenmekte olan ücrettir. Kişiler iskele üzerinden tekneler ve deniz otobüsleri ile birlikte ulaşımlarını gerçekleştirebilmektedir. Sürekli olarak adaya seferler düzenlenmektedir. Bu seferler ile birlikte adaya kolaylıkla ulaşım sağlayabilmek mümkün olmaktadır. Akdamar Adası ulaşım son derece kolay gerçekleşmektedir. Kişiler burada aynı zamanda giriş ücretleri de ödemektedirler. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Akdamar Adası Giriş Ücreti Nedir?

Akdamar Adası giriş ücreti her yıl içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. İnsanlar adaya giriş için ücret ödemektedirler. Ada içerisinde yer alan tarihi yapıları gezebilmek için farklı ücretler ödemek gerekli olabilmektedir. Yaklaşık olarak 20-25 dakikalık yolculuklar ile adaya ulaşım sağlanabilmektedir. 

Akdamar Adası Saat Kaça Kadar Açık?

Akdamar Adası ziyaret saatleri dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Mevsimlere göre ziyaret saatlerinde değişiklikler yapabilmektedirler. Yaz döneminde saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaretler gerçekleştirilebilmekte iken, kış dönemlerinde 08.00 ile 16.00 arasında ziyaretler gerçekleştirilebilmektedir. 

Kategoriler: Şehir Rehberi