İçindekiler[göster]

Alamut Kalesi İran ülkesinde yer alan bir kaledir. İran’ın Kazvin adı verilmekte olan şehrinde Alamut Kalesi bulunmaktadır. Coğrafi konumu olarak Hazar Denizi yakınlarında yer almaktadır. Alamut Kalesi milattan sonra 602 yılında açılmıştır. Alamut Kalesi Hasan Sabbah dönemlerine kadar dayanmakta. Bu kaleyi yaptırmasının önemli temel amaçları bulunmaktadır. Kendisine bir üs yaptırmak istemiş ve böylelikle ortaya Alamut Kalesi çıkmıştır. Alamut Kalesi tarih içerisinde 2000 metre yüksekliğe sahiptir. 2000 metre yükseklikte yer alan büyük kayalar üzerinde yer almakta idi. Bu büyük kayaların ismi ise tarih içerisinde yalçık kayalar idi. Farklı tarihi kaynaklarda Alamut Kalesi Deylem hükümdarları tarafından verilen bir emir ile birlikte kurulmuştur. 

Alamut Kalesi tarihi özelliklerine bakıldığında kalenin Haşhaşilerin eline geçmesi sonrasında Hasan Sabbah dönemi içerisinde son derece ünlendiği görülmektedir. Dönemi içerisinde en önemli kalelerden biri olma özelliğine sahipti. Kale tam olarak 1090 yılında Haşhaşilerin elindeydi. Kaleyi ele geçirmiş olan Hasan Sabbah batının karargahı olarak bu kaleyi kullanmayı tercih etmiştir. 

Sonrasında kale 1091 yılında Sultan Melikşah tarafından ele geçirilmeye çalışılsa da bu noktada başarı elde edilememiştir. Kale sonraki yıllarda defalarca kez kuşatılmıştır. Ancak her biri de başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Yaklaşık olarak 250 yıl boyunca kale Haşhaşilerin hakimiyeti altında yer edinmiştir. Sonrasında ise Alamut Kalesi Moğol istilası karşısında dik duramamış ve ele geçirilmiştir. 1250 yıllarında Moğol istilası karşısında dik duramayan kale fethedilmiştir. Moğol hükümdarı Hülagu kaleyi yerle bir etmiştir. Kale tamamen bu tarih sonrasında yıkılmıştır ve burada yaşamakta olan halk ise Moğol istilası nedeni ile katledilmiştir. 

Alamut Kalesi Nerede?

Alamut Kalesi nerede soruları kişiler tarafından sorulmaktadır. Alamut Kalesi İran sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarih içerisinde pek çok savaşa şahit olmuş olan bu kale son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Kalenin yapımında Pers mimarisinden yararlanılmıştır. Kalenin içerisinde Haşhaşi lideri olan Hasan Sabbah’ın mezarı bulunmaktadır. 

Tarih içerisinde pek çok savaşa katılmış olan bu kale Moğollar tarafından ele geçirilmiştir. Uzunca bir süre Haşhaşilerin elinde durmuştur ve sonrasında Avrupa’yı kasıp kavuran Moğol istilası sonucunda Moğolların hakimiyeti içerisine girmiştir. Moğol istilası nedeni ile kale yerle bir edilmiştir. Alamut Kalesi kelime anlamı ile birlikte Kartal Yuvası anlamına gelmektedir. Alamut Kalesi gezilmesi, görülmesi gerekli olan yerlerin başında gelmekte olan bir kaledir. 

Alamut Kalesi Hangi Ülkede?

Alamut Kalesi hangi ülkede soruları kaleyi gezip görmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Alamut Kalesi İran sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bu ülkede yer alan Kazvin isimli şehirde konumlanmaktadır. Tarih içerisinde pek çok savaşa şahit olmuş olan bu kale tarihe ismini yazdırmıştır ve son derece önemli bir konuma sahip olmuştur. Günümüzde araştırmaları yapılan bu kale restore edilmiş ve sonrasında da ziyaretçilere açılmış bir durumdadır. Bu nedenle insanlar rahatlıkla ziyaret edebilmektedirler. İran ülkesinin Kazvin şehrine yapılacak yolculuklarda turlar ile birlikte geziler düzenleyebilmek mümkündür. Alamut Kalesi ziyareti gerçekleştirilmesi gerekli olan önemli bir kaledir. 

Alamut Kalesine Nasıl Gidilir?

Alamut Kalesi Kalesi ulaşım için ilk olarak İran ülkesine ulaşmak gerekmektedir. İran ülkesine ulaşım gerçekleştirildikten sonra kalenin konumlandığı şehre gitmek gerekmektedir. Kale ülkenin Kazvin adlı şehrinde yer almaktadır. Bu şehre gelindikten sonra kaleyi gezebilmek mümkün olacaktır. Kazvin şehrinde de bir hava limanı bulunmaktadır. Bu sayede kişiler şehre kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Hava yolu kullanılarak direkt olarak İran Kazvin şehrine ulaşım sağlamak mümkündür. 

Kavin şehrine hava yolu ile birlikte ulaşım sağlandıktan sonra hava limanında yer alan otobüsler gibi toplu taşımalar kullanılarak kaleye ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Kara yolu ile kolaylıkla Alamut Kalesine ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Otoyol ile hızlı bir şekilde kaleye ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. 

Alamut Kalesi Günümüzde Nerededir?

Alamut Kalesi günümüzde nerede ve kaleye nasıl gidilir gibi sorular kişiler tarafından sorulmaktadır. İnsanlar kaleyi ziyaret edebilmek için tam konumunu öğrenmek istemektedirler. Alamut Kalesi günümüzde İran ülkesinde yer almaktadır. İran’ın Kazvin adı verilen bir şehri bulunmaktadır. Alamut Kalesi de bu şehirde konumlanmakta ve ziyaretçilerine açık bir şekilde beklemektedir. Kale günümüzde ziyaretçilere açıktır. İnsanlar rahatlıkla gidip kaleyi ziyaret edebilmektedirler. 

Alamut Kalesi özellikleri kişiler tarafından merak edilmektedir. Oldukça uzun bir tarihe sahip olan bu kale tarih içerisinde de pek çok savaşa tanıklık etmiş olan bir kaledir. Müritlerine sahte bir cennet sözü vermiş olan Hasan Sabbah tarafından yaptırılmış olan bir kaledir. Alamut Kalesi hikayesi bu şekildedir. Kalenin kurulum amaçları Haşhaşiliği yaymak olarak tanımlanmaktadır. Kale tam olarak 2000 metre yüksekliğe sahip olan kayaların üzerine inşa edilmiştir. Kale sonraki zamanlarda insanların ziyaretine açılmıştır. İnsanlar Kazvin şehrine gelerek burada yer alan kaleyi rahatlıkla ziyarete edebilmektedirler. Mimarisi Pers mimarisidir. Son derece ilgi çekici özelliklere sahip olan bu kale ziyaret edilmesi gerekli olan kaleler içerisinde yer almaktadır.

Kategoriler: Şehir Rehberi