İçindekiler[göster]

Ceylanpınar ilçesi Urfa iline bağlıdır. Urfa ili içerisinde yer alan 13 ilçeden biri olmaktadır. İl merkezine yaklaşık olarak 141 km uzaklıkta yer alan bir ilçedir. Buraya ulaşabilmek için kişiler şehir merkezinden kalkmakta olan dolmuş gibi toplu taşıma araçlarını kullanabileceklerdir. Buraya ulaşabilmek için ilk olarak Viranşehir’e ulaşmak gerekmektedir. Demir yolu ile birlikte de buraya ulaşabilmek mümkün olacaktır. 

İlçe tarihi tam olarak 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Asuriler döneminde Vaşşugar olarak bilinmekte olan bu ilçe Mitanni Devleti’nin başkenti olmaktaydı. Sonrasında ise Osmanlı Döneminde günümüzde Suriye’ye ait olan Resulayn ilçesine bağlı olmaktaydı. Kürkçe Serekani Arapça ise Ras El Ayn olarak bilinmekte olan bu ilçe her iki dilde de Pınarbaşı anlamlarına gelmektedir. Türkçede yer alan Ceylan sözcüğü ise burada ceylan çokluğu ile birlikte oluşmuş olan bir durumdur. 

İlçe 1937 yılında bucak olmuştur. 1982 yılında ise çıkan bir kanun ile birlikte bu bölge ilçe konumuna gelmiştir. İlçeye bağlı olan 1 belediye bulunmaktadır. 12 mahalle, 35 köy ve 14 mezra burada yer almaktadır. 

İlçe yer alan halkın tamamı neredeyse tarım ile uğraşmaktadır. Aynı zamanda burada yer alan çiftliklerde pek çok hayvan yetiştirilmektedir. Suriye sınırına komşu olan bu ilçe bu komşuluktan etkilenmiştir. Suriye kültüründen izler bulabilmek mümkündür. Özellikle Suriye’de yaşanmakta olan iç savaşın etkileri burada da görülmektedir. İlçe içerisinde tarihi olarak pek bir şey bulunmamaktadır. 

Ceylanpınar Nerede?

Ceylanpınar nerede soruları kişiler tarafından merak edilmektedir. Ceylanpınar Urfa ilinde yer alan bir ilçedir. Burada yer alan bu ilçede insanlar geçimlerini hayvancılık ile sağlamaktadırlar. 1982 yılında ilçe olarak kabul edilmiş olan bir kanun ile birlikte ilçe olarak kabul edilmiş olan bir bölgedir. 

Şanlıurfa ilinin, Viranşehir üzerinden ulaşılan bir bölgesidir. Akçakale ilçesi gibi Suriye ile sınır kapısı bulunmaktadır. Yukarı Mezopotamya’da kurulmuş olan Ceylanpınar’ın tarihi MÖ 5000 yıllarına dayanmaktadır. Ceylanpınar gezi rehberi ile birlikte geziler düzenlenebilecektir. 

Ceylanpınar'a Nasıl Gidilir?

Urfa iline bağlı olan Ceylanpınar ilçesine gidebilmek son derece kolaydır. Ceylanpınar ulaşım açısından oldukça kolay imkanlara sahip olan bir ilçedir. Buraya kişiler Viranşehir üzerinden toplu taşıma araçları ile birlikte gezi düzenleyebileceklerdir. İlçe içerisinde tarihi mekanlar bulunmasa da gezilip görülebilecek bir ilçedir. Suriye ile komşu olan bu ilçe Suriye’nin kültüründen çokça etkilenmiştir. İlçenin merkez nüfusu ise 44 bin civarlarındadır. 

İlçe statüsüne kavuşmuş olan Ceylanpınar ilçesine karayolu ve demiryolu ile birlikte ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Burada Asurlar, Hititler, Abbasiler ve Bizans İmparatorluğunun izleri görülebilmektedir. Aynı zamanda sınırdaşlarının izleri de bu ilçe üzerinde görülebilmektedir. Sınır komşusundan etkilenen bu ilçede kültürel özellikler farklılık gösterebilmektedir. Ulaşımı son derece kolay bu ilçeye kişiler kolaylıkla gezi düzenleyebilmektedirler. 

Ceylanpınar Gezilecek Yerler

Ceylanpınar gezisi düzenlemekte olan kişiler burada neleri gezebileceklerini merak etmektedirler. Ceylanpınar tarihi dokulara sahip olan bir ilçe olmamaktadır. Bu nedenle burada kişiler gezebilmek için tarihi mekan bulamayacaklardır. Ceylanpınar ilçesi gezi bakımından gezilebilecek pek çok yere sahip olan bir ilçe değildir. 

Bölgenin büyük alanı tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Burada yaşamakta olan insanlar geçimlerini tarım ve hayvancılık ile birlikte gerçekleştirmektedirler. Ceylanpınar Tarım İşletmesi de 50 yıl boyunca tarımsal üretim ve kalkınma için bölgede yer almaktadır. Ceylanpınar topraklarının büyük bir çoğunluğu ise tarım işletmesine ait olmaktadır. Burada yaşamakta olan kişiler tarım alanlarında çalışmalar gerçekleştirerek geçimlerini sağlayabilmektedirler. Ceylanpınar'da görülecek yerler bu nedenle kısıtlı olmaktadır. Burada tarihi yapı bulabilmek mümkün değildir. Alanların büyük çoğunluğu tarım alanı olarak kullanılmaktadır. 

Ceylanpınar'da Nerede Kalınır?

Ceylanpınar gezisi yapmak isteyenler burada nerede kalabileceklerini de merak etmektedirler. Ceylanpınar bölgesinde yer alan otellerde konaklamalar gerçekleştirilebilir. Gezi düzenlemekte olan kişiler burada yer alan otellerde konaklayabilir ve bölgeyi gezebilir. 

Tarım alanları ile ünlü olan bu bölgede neredeyse herkes tarım ve hayvancılık ile birlikte geçinmektedir. Ceylanpınar çevresi her türlü ihtiyaca yönelik olarak cevap verebilecek olan otellerle dolu olmaktadır. Bölgeye, semte ait olan oteller harita üzerinden görülebilmektedir. Birbirinden benzersiz oteller kişilerin her türlü ihtiyacına yönelik olarak hizmetler vermektedirler. Kişiler buralarda konaklayarak görülmesi gerekli olan yerleri görebileceklerdir. 

Ceylanpınar'da Ne Yenir?

Ceylanpınar gezisi düzenlemekte olan kişiler burada yer alan yöresel yiyeceklerden de tadabileceklerdir. Ceylanpınar bölgesi kebapları ünlü olan bir bölgedir. Burada kişiler pek çok ünlü, yöresel Urfa lezzetlerini bulabilmektedir. Ceylanpınar'da ne yenilir diye düşünmekte olan kişiler burada yer alan birbirinden farklı yöresel lezzetleri tadabilir. 

Pek çok restoran bulunmaktadır. Her restoran içerisinde de yöresel yemekler yer almaktadır. Bu yemeklerden tadabilmek ve burada geziler düzenleyebilmek mümkündür. Suriye ile ortak sınıra sahip olan bu ilçe sahip olduğu lezzetler bakımından da Suriye’den etkilenmiştir. Birbirinden benzersiz lezzetlerinde yer aldığı restoranlarda bu lezzetler tadılmalı ve keyif dolu vakitler geçirilmektedir. Kebap gibi pek çok Urfa lezzeti burada yenilebilmektedir. 

Kategoriler: Şehir Rehberi