İçindekiler[göster]

Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Geyve, Sakarya’nın hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkan ilçelerinden biridir. Sakarya şehir merkezine yaklaşık olarak 36 km uzaklıkta yer alan Geyve, ayva ve üzümleri ile meşhurdur. Bu yazımızda siz değerli gezi severlere Geyve gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz. Bu popüler yerlere geçmeden önce ise ilçe hakkında kısa bilgiler aktaracağız. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, tarihi yerlerden bakımından epey zengindir. 

Özellikle yaz döneminde şehir dışından çok sayıda yerli ve yabancı turist, ilçeye tatil amaçlı gelmektedir. Daha önceden Kocaeli’ne bağlı olan ilçe, 1954 senesinde Sakarya’ya dâhil olmuştur. Yaklaşık 63 bin hektarlık bir alanı kapsadığından dolayı Sakarya’nın en büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir. Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele gibi birçok savaşa tanıklık etmiş olan ilçede gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri sizler için araştırdık ve Geyve gezilecek yerler listesini oluşturduk. 

Ali Fuat Paşa Müzesi

Geyve’ye geldiğinizde ilk ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri Ali Fuat Paşa Müzesi’dir. Geyve’ye bağlı Ali Fuat Paşa Kasabası’nda yer alan müze, 1956 senesinde yapılmıştır.

1983 senesine kadar belediye adına hizmet veren yapı, 1989 senesinde müzeye dönüştürülmüştür. Ali Fuat Paşa Kuvay-i Milliye Müzesi olarak da bilinen yapının içerisinde ilçenin tarihini anlatan birçok esere rastlamanız mümkündür. İki katlı inşa edilen müzenin giriş katında Cumhuriyet Dönemi’nin önemli zatlarına ait belgeler yer almaktadır. 

Müzenin ikinci katında ise tarihte çok sayıda savaşa katılan ve garp cephesi komutanlarından biri olan Ali Fuat Paşa ile ilgili belgeler, fotoğraflar, savaş esnasında kullandığı eşyalar ve giydiği kıyafetler sergilenmektedir. Ayrıca her yıl Ocak ayının 10’unda Ali Fuat Paşa ve savaş esnasında hayatını kaybeden askerler için anma töreni düzenlenmektedir. 

Geyve’nin tarih kokan müzesi, gezilecek yerler listenizde ilk sırada olmalıdır. Müzeye girişler ücretsizdir. Pazar günleri dışında haftanın her günü sabah saat 10.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. 

Ali Fuat Paşa Köprüsü

Geyve’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biri Ali Fuat Paşa Köprüsü’dür. Geyve ile Ali Fuat Paşa Kasabası arasında yer alan köprü, tarihi görüntüsü ile göz doldurmaktadır.

1945 senesinde II. Beyazıd tarafından altı ayaklı ve üç kemerli olarak inşa ettirilen tarihi köprü, ünlü Sakarya nehri üzerinde yer almaktadır. Köprüyü ziyaret esnasında nehrin güzelliğine de hayran kalabilirsiniz. Zaman içerisinde köprüde yıpranmalar olmuş ve sonrasında restore edilmiştir. 

Köprünün yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. Uzunluğu 200 m, genişliği ise 7 m olan köprü, Türk mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Tarihe merakı olanların mutlaka yakından görmesini tavsiye ederiz. 

Elvan Bey İmareti

Geyve’nin bir diğer tarih olan yapısı ise ilçe merkezinde bulunan Elvan Bey İmareti’dir. 1450 senesinde inşa edilen yapı, yapıldığı dönem imarethane olarak kullanılmıştır.

İmaretinin yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. Toplam üç kubbeye sahip olan yapı, günümüzde kütüphane olarak hizmet vermektedir. Yapının bahçesinde ise Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadır. İnşa edildikten sonra iki kere bakım ve onarımdan geçen yapı, tarihsel mekânlara ilgi duyanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 

Elvan Bey İmareti’ne giriş ücreti yoktur. Haftanın herhangi bir günü ve herhangi bir saatinde ziyaret edebilirsiniz. 

Ilıca Köyü Gazlı Suyu

Ilıca Köyü Gazlı Suyu, ilçe merkezine yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ilıca Köyü Gazlı Suyu, aynı zamanda Ilıca Kaplıcası olarak da bilinmektedir. Bu kaplıcanın suyu oldukça şifalıdır. 

Mineral bakımından zengin olan kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 26 derecedir. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir. Romatizmal rahatsızlıklarınız var ise kaplıcanın şifalı sularından faydalanabilirsiniz. 

Sağlık turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan kaplıcayı, Geyve gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Acısu Kaplıcası

Geyve’nin bir başka meşhur kaplıcası ise Acısu Kaplıcası’dır. İlçeye bağlı Ahibaba Köyü sınırları içerisinde yer alan kaplıcanın suyu içilebilir özelliktedir. Suyun tadı acı olduğundan buraya Acısu Kaplıcası denmektedir.

Kaplıca suyunun mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Eğer mideniz ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa kaplıca suyunu içerek şifa bulabilirsiniz. Kaplıcanın bulunduğu bölgenin çevresinde sevdikleriniz veya arkadaşlarınız ile birlikte piknik yapabileceğiniz birçok mesire yeri mevcuttur.

Mesire alanları dışında dinlenme alanları da bulunmaktadır. Sağlık turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan kaplıcayı, Geyve gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Kırca Yaylası

Geyve’nin popüler doğal güzellikleri arasında yer alan Kırca Yaylası, ilçeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken mekânlardan biridir. Geyve ilçesine bağlı Ali Fuat Paşa Kasabası sınırları içerisinde yer alan yayla, yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir.

Doğaseverlerin uğrak noktaları arasında yer alan yayla, keyifli bir gün geçirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Yaylada her sene Temmuz ayında pilav şenlikleri organize edilmektedir. Şenliğe katılanlara pilav, tavuk, ayran ve gözleme dağıtılmaktadır. 

Geyve gezinizi Temmuz ayına denk getirirseniz, şenliklere katılabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgede sarkıtları ve renkli kayaları ile öne çıkan Kırca Mağaralarını da bulunmaktadır. Bu mağaraları ziyaret ederek, gezinizi renklendirebilirsiniz. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Doğançay Şelalesi

Geyve geziniz esnasında görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Doğançay Şelalesi’dir. Geyve ilçesine bağlı Maksudiye Köyü’nde yer alan şelale, muhteşem manzarası ile öne çıkmaktadır.

2013 senesinde Tabiat Parkı ilan edilen bölgede yapabileceğiniz birçok eğlenceli aktivite bulunmaktadır. Şelalenin çevresinde kamp yapabileceğiniz alanlar ve yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar mevcuttur. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte çadır kurup yapabilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir ve eşsiz bir manzaraya karşı keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Bozulmamış doğası ve gürül gürül akan şelalesi ile dikkat çeken bölge, günübirlik gezi severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

 

Kategoriler: Şehir Rehberi