İçindekiler[göster]

İç Anadolu Bölgesi’nin popüler şehirlerinden biri olan Kayseri, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Kapadokya’ya yakın konumu ile bilinen şehre, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist tatil veya gezi amaçlı gelmektedir. Şehre ulaşım kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile yapılmaktadır. Şehirlerarası otobüsler ile gelmeyi planlayan gezi severler, bulundukları konumdan Kayseri otobüs bileti satın alarak, şehre ulaşım sağlayabilir. 

Şehre hava yolu ile ulaşım sağlamak isteyen gezi severlerin ise Kayseri uçak bileti satın almaları yeterlidir. Kayseri’ye gelen ziyaretçilerin gezilip görülecek yerler dışında yapılacaklar listesine mutlaka eklemeleri gereken şeylerden biri yöresel lezzetleri tatmaktır. Kayseri denildiğinde akla ilk olarak tabi ki meşhur Kayseri mantısı, sucuk ve pastırma gelmektedir. 

Şehrin diğer meşhur yiyecekleri ise pöç, nevzine, aside, yağlama, kurşun aşı, Kayseri katmeri, örgülü pilav, Kayseri tiridi, kıymalı pide, develi cıvıklısı, tahinli yaprak sarması, çemenli ekmek, elde kesme kadayıf ve düğümlü tatlıdır. Günübirlik gezi planlayanların dahi 1 gün içerisinde birkaç mekânı ziyaret ederek, tadabilecekleri çok sayıda yöresel lezzet bulunmaktadır. Kayseri’de ne yenir, nerelerde yenir sorularının cevaplarını aşağıda sıraladığımız listede bulabilirsiniz. 

Kaşık-la

Kayseri’ye geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz duraklardan biri Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde yer alan Kaşık-la’dır. İşletme, meşhur Kayseri mantısı ile ünlüdür. Şehirde en çok tüketilen yöresel lezzetlerin başında gelen Kayseri mantısı için bu işletmeyi ziyaret etmenizi öneririz. 

Kayseri mantısının yapımında tıpkı diğer mantılarda olduğu gibi kıyma kullanılmaktadır. Fakat bu mantıyı diğer mantılardan ayıran en belirgin özellik, mantı boyutunun daha küçük olarak hazırlanmasıdır. İşletmede mantı dışında tandır böreği, su böreği, kesme erişte, Kayseri yağ mantısı gibi daha birçok yöresel lezzet sunulmaktadır. 

Haftanın her günü hizmet veren işletmenin çalışma saatleri ise sabah 10.00 ile akşam 21.00 arasıdır. 

Adres: Şeker, Osman Kavuncu Bulvarı No:370, Kocasinan/Kayseri

Telefon: 0352 236 10 00

Çemen’s Mutfak

Kayseri’de bir diğer lezzetli Kayseri mantısı yiyebileceğiniz yerlerden biri Çemen’s Mutfak’tır. 2010 senesinden beri hizmet veren işletmenin bölgede birden fazla şubesi bulunmaktadır. İşletme gelen misafirlerine lezzetli yöresel yemekler sunmasının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanına hızlı bir şekilde gıda gönderimi de yapmaktadır. İşletmenin sunduğu yöresel lezzetlerin içerisinde Kayseri mantısının dışında yağlama, tepsi mantısı, Çerkez mantısı gibi daha birçok çeşit bulunmaktadır. 

İşletme haftanın her günü sabah saat 09.00 ile gece saat 22.00 arası hizmet vermektedir. 

Adres: Melikgazi, Aşık Veysel Bulvarı No:22 Melikgazi/Kayseri

Telefon: 0352 333 82 82

Altınsaray Pöç & Kuzu Dolma

Kayseri’nin etli yemekleri arasında oldukça popüler olan pöç, dana kuyruğu kullanılarak hazırlanmaktadır. Dana kuyruğu parçalara ayrılır ve ardından yaklaşık 16 saat kendi suyunda pişirilir. Yanında bol yeşillik ve soğan ile servis edilmektedir. Pöç yemeğini tadabileceğiniz en iyi yer Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alan Altınsaray Pöç&Kuzu Dolma’dır. 

İşletmenin adından belli olduğu üzere meşhur pöç yemeğinin yanı sıra kuzu dolması, pöç paça çorbası, pilavlı pöç tandır, kelle, ayak çorbası, mercimek çorbası gibi diğer lezzetleri de deneyebilmeniz mümkündür. 

Pazar günleri hizmet vermeyen işletme, diğer günler sabah saat 06.00 ile akşam saat 17.30 arası açıktır. 

Adres: Cumhuriyet, Nazmi Toker Cd. No:18, Melikgazi/Kayseri

Telefon: 0352 222 92 91

Yıldırım Pide Salonu

Kayseri’ye geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri kıymalı pidedir. Kıymalı pideyi en lezzetli şekilde sunan işletme ise Kocasinan ilçesinde yer alan Yıldırım Pide Salonu’dur. 

Develi cıvıklısına da benzetilen pide, olağanüstü tadı ile damağınızda unutulmaz bir lezzet bırakacaktır. Kayseri geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken lezzet duraklarından biridir. Haftanın her günü açık olan işletme sabah saat 09.00 ile akşam saat 21.00 arası hizmet vermektedir. 

Adres: Fevzi Çakmak, Billur Cd. No: D:b, Kocasinan/Kayseri

Telefon: 0352 223 39 42

Bereket Develi Cıvıklısı

Etli pide olarak da bilinen meşhur develi cıvıklısı, Kayseri’nin meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Develi cıvıklısı denildiğinde akla ilk gelen işletmelerden biri Kayseri’nin Develi ilçesinde yer alan Bereket Develi Cıvıklısı’dır. Develi cıvıklısı, Erciyes Dağı’nda yetiştirilen dana ve koyun etlerinin 1 gün dinlendirildikten sonra pişirilmesi ile yapılmaktadır.

İşletmede ayrıca develi cıvıklısının yanı sıra kaymaklı kadayıf, cevizli tatlı pidesi birçok lezzeti deneme fırsatınız bulunmaktadır. İşletme haftanı her günü 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Adres: Aşağıeverek, Uzun Çarşı Okudur Pasajı No:32, Develi/Kayseri

Telefon: 0352 621 23 53

Dikbaşer Kelle Paça Salonu

Kelle paça ve tava sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri Dikbaşer Kelle Paça Salonu’dur. Genç çalışanları ve kaliteli hizmetleri ile öne çıkan işletme, kelle ve tava sektöründe adından söz ettirmeyi başarmıştır. Yöre halkının da uğrak noktaları arasında yer alan işletmede kelle paça dışında işkembe çorbası, ayak çorbası gibi birçok farklı lezzet bulunmaktadır.

Zengin menü içeriği ile öne çıkan işletmenin fiyatları da gayet uygundur. Kayseri geziniz esnasında ufak bir mola verdiğinizde işletmeyi ziyaret edebilir ve farklı birçok lezzeti keşfedebilirsiniz. 

İşletmenin çalışma saatleri sabah saat 06.00 ile akşam saat 19.00 arasıdır. Pazar günleri ise hizmet vermemektedir. 

Adres: Camikebir, Eski Postahane Gç. No:9, Melikgazi/Kayseri

Telefon: 0352 231 09 61

Şahin Pastırma

Kayseri denildiğinde aklımıza gelen en meşhur yiyecekler arasında pastırma ve sucuk da yer almaktadır. 1923 senesinden beri hizmet veren Şahin Pastırma işletmesi, kaliteli ürünleri ile ön plana çıkmaktadır. İşletme, güler yüzlü çalışanları ile dikkat çekmektedir.

İşletmeyi ziyaret ederek meşhur Kayseri sucuğunu, Kayseri pastırmasını ve daha birçok farklı lezzeti uygun fiyata satın alabilirsiniz. Kayseri gezinizi bitirmeden önce hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş de yapabilirsiniz.

Adres: Oruç Reis Mah. Karpuzatan Cd. No:89/91 Kayseri

Telefon: 0352 351 00 10

Şükrü Ustanın Yeri

Kayseri’de yemek yiyecek yerler arasında bulunan Şükrü Ustanın Yeri, meşhur elde kesme kadayıf tatlısı ile ünlü bir işletmedir. Kadayıf tatlısı, tıpkı Kayseri mantısında olduğu gibi hamurun elde kesilerek küçük parçalar haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Hazırlanan hamurun üzerine ceviz ve fıstık konulmakta, ardında da odun ateşinde pişirilmektedir.

İşletmede önce güveç kurusu, tandır kebabı gibi lezzetlerin tadına bakabilir ve ardından tatlı menüsüne geçiş yapabilirsiniz. Haftanın her günü açık olan işletme sabah saat 08.00 ile gece saat 22.00 arası hizmet vermektedir. Kayseri geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken lezzet durakları arasındadır. 

Adres: Kiçikapı Mh. Vatan Cd. No:35, Melikgazi/Kayseri

Telefon: 0352 222 55 94

Kayadibi

Kayseri’ye geldiğinizde gezinizi noktalamadan mutlaka ziyaret etmeniz yerlerden biri Talas ilçesinde bulunan Kayadibi’dir. İşletme oyulmuş kayaların içerisinde yer alan masaları ve farklı dekorasyonu ile dikkat çekmektedir. Dört mevsim de hizmet veren işletmede birçok farklı yöresel lezzet tadabilmeniz mümkündür.

Kayseri’yi kış döneminde ziyaret ederseniz, bu işletmeye muhakkak uğramanızı öneririz. Kış döneminde işletmenin tam ortasında bir soba yanmaktadır. Ayrıca işletme çalışanları gelen misafirlerine karşı fazlasıyla ilgili ve sıcakkanlıdır. 

Adres: Kiçiköy, Atatürk Bulvarı No:111, Talas/Kayseri

Telefon: 0352 437 11 11

Kayseri, zengin mutfak kültürü ile öne çıkan şehirlerden biridir. Bölgede birden fazla farklı lezzeti tek bir mekânda yiyebileceğiniz birçok işletme bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Kayseri’de ne yenir, nerelerde yenir, şehrin en popüler yöresel yemekleri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Kayseri’ye geldiğinizde vaktiniz olursa listede yer alan tüm mekânları ziyaret etmenizi şiddetle öneririz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi