İçindekiler[göster]

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya, Türkiye’nin en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi mekânları ile öne çıkan şehir, turistlerin de ilgi odağıdır. Şehre ulaşım kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile gerçekleşmektedir. Ulaşım seçenekleri arasında en sık tercih edilen kara yolu ile ulaşımdır. Ülkemizin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenlemektedir. Bulunduğunuz bölgeden Konya uçak bileti satın alarak, şehre kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehre daha hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen gezi severler ise hava yolu ile ulaşımı tercih edebilir. Konya uçak bileti satın alarak kısa bir süre içerisinde şehre varabilirsiniz. 

Konya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden zengin mutfak kültürüne sahiptir. Konya’da ne yenir denildiğinde ilk akla gelen yemek, etli ekmektir. Kendine özgü mutfağı ile öne çıkan şehirde belli başlı lezzetler arasında arabaşı çorbası, bamya çorbası, tirit kebabı, fırın kebabı, çebiç, etli topalak çorbası, parmak köftesi, Mevlana böreği, sac böreği ve papara yer almaktadır. 

Konya, lezzetleri yemeklerinin yanı sıra şerbetli tatlıları ile de oldukça ünlüdür. Şehirde öne çıkan tatlılar arasında ise dilber dudağı, sac arası ve höşmerim tatlısı bulunmaktadır. Konya’ya geldiğinizde bütün bu lezzetleri hangi mekânlarda tadabileceğinizi merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Cemo Restaurant

Konya’ya geldiğinizde ilk tatmanız gereken lezzetlerin başında şüphesiz etli etmek gelmektedir. Lahmacuna benzetilmesi ile öne çıkan etli etmek, pide gibi incecik hamurlar ile yapılmaktadır. Bu hamurların üzerine kıyma, soğan, biber ve domates konulmakta, ardından pişirilmektedir. 1984 senesinden bu yana Konya’nın Selçuklu ilçesinde hizmet veren Cemo Restaurant’da etli ekmeğin tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz. 

Kaliteli yiyecekleri ve sunumları ile dikkat çeken restaurant’da Konya’ya özgü diğer yöresel lezzetleri de tadabileniz mümkündür. Bölgenin en nezih restaurantlarından biri olduğu için hem yöre halkı hem de şehir dışından gelen turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Haftanın her günü hizmet veren işletmenin çalışma saatleri ise sabah 11.00 ile akşam 21.30 arasıdır. 

Adres: Medrese Mah. Nalçacı Cd. Karatay Sitesi No:2/C Selçuklu/Konya

Telefon: 0332 235 04 27

Hacı Şükrü

Fırın kebabı denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Hacı Şükrü’dür. Bölgenin en eski işletmelerinden biri olan Hacı Şükrü’yü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Pidenin üzerine kızarmış koyun veya kuzu eti ile yapılan fırın kebabı, ortalama dört saat pişirilmektedir. Bölgenin yöresel lezzetleri arasında yer alan kebap yanında közlenmiş biber, domates ve bol köpüklü ayran ile servis edilmektedir. İşletmenin hem merkezde hem de Meram ilçesinde toplam iki şubesi bulunmaktadır. Her iki şubede de lezzetin muhteşem olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca burada şehrin meşhur tatlılarından biri olan sacarası tatlısını da deneyebilirsiniz. 

Hacı Şükrü Merkez Adres: Ferhuniye, A 42060, Müneccimbaşı Sk. No:20 Selçuklu/Konya

Telefon: 0332 352 76 23

Haftanın her günü hizmet veren işletmenin çalışma saatleri ise sabah 11.00 ile akşam 21.30 arasıdır. 

Hacı Şükrü-Meram Adres: Yorgancı, Dutçu Cd. 5/B D:T, Meram/Konya

Telefon: 0332 325 28 29

Haftanın her günü hizmet veren işletmenin çalışma saatleri ise sabah 11.00 ile akşam 21.00 arasıdır. 

Tarihi Tiritçi Mithat

Konya’da özellikle düğün zamanlarında yapılan en meşhur lezzetlerden biri tirit kebabıdır. Bu kebabı yiyebileceğiniz en iyi yer ise Konya’nın Karatay ilçesinde yer alan Tarihi Tiritçi Mithat’dır. Şehrin en eski tarihi tiritçisi olan işletme, gelen misafirlerine muhteşem bir damak ziyareti sunmaktadır. Tek porsiyonu bile fazlasıyla doyurucu olan tirit kebabını, mutlaka denemeniz önerilmektedir.

Kemik suyu ve kırmızı et ile hazırlanan kebap güveçlerde pişirildikten sonra servis edilmektedir. Et severlerin müdavimi olduğu işletme, Pazar günleri dışında diğer günler hizmet vermektedir. 

Adres: Aziziye, İstanbul Cd. Yusufağa Sk. No:21/A Karatay/Konya

Telefon: 0332 350 72 98

Köfteci Sofu

Konya’nın meşhur yemekleri arasında yer alan parmak köftesi, kuzu veya koyu etinden yapılmaktadır. Adından da belli olduğu üzere parmak şekli verilerek hazırlanmaktadır. Bu meşhur köfteyi tadabileceğiniz en iyi yer ise Konya şehir merkezinde yer alan Köfteci Sofu’dur. İşletme, samimi yaklaşımı ve kaliteli lezzetleri ile öne çıkmaktadır. 

Yöre halkının da uğrak noktaları arasında yer alan işletme, Pazar günleri dışında haftanın her günü sabah saat 11.00 ile akşam saat 19.30 arası hizmet vermektedir.

Adres: Horozluhan, Hizarcı Sk. No:131, Selçuklu/Konya

Telefon: 0332 236 75 86

Lokmahane

Konya’ya geldiğinizde birçok yöresel lezzetin tadına bakabileceğiniz meşhur yerlerden biri Lokmahane’dir. Konya’nın Karatay ilçesinde yer alan işletme, kaliteli yiyecekleri ve tertemiz ortamı ile dikkat çekmektedir. Osmanlı ve Selçuklu mutfağının öne çıkan yemeklerini sunan işletmede ayrıca ipe dizilip kurutulmuş bamya ile yapılan ünlü bamya çorbasını tadabilirsiniz.

Daha çok düğünlerde ve özel günlerde hazırlanan bamya çorbasını çok lezzetli yapan en önemli özellik, içerisine eklenen dana etidir. Ayrıca işletmede Konya’nın diğer yöresel lezzetleri arasında yer alan tarhun çorbasını, koyun yoğurdunu, kayısılı yahnisi, etli ekmeğini, tirit kebabını ve şerbetli tatlılarını deneyebilirsiniz. 

İşletme haftanın her günü sabah saat 08.30 ile gece saat 22.00 arası hizmet vermektedir. 

Adres: Aziziye, Mengüc Cd. No:49, Karatay/Konya

Telefon: 0332 353 13 43

Çorbacı Dayım

Konya, etli yemeklerinin yanı sıra yöresel çorbaları ile de oldukça meşhurdur. Bamya çorbası başta olmak üzere birçok farklı yöresel çorbayı bu işletmede tadabilmeniz mümkün. Konya’nın Meram ilçesinde yer alan Çorbacı Dayım, yaklaşık 5 seneyi aşkındır hizmet vermektedir. İşletmede mercimek, yayla, kelle paça, işkembe, ezogelin gibi birçok farklı toplam 15 çeşit çorba sunulmaktadır.

İşletmede çorba çeşitleri dışında tirit kebabı, kavurma, pilav gibi yöresel lezzetleri de tadabilmeniz mümkündür. Haftanın her günü ve 24 saat açık olan işletmeyi, Konya’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Adres: Şeyh Sadrettin, Ferit Paşa Cd. No:52, Meram/Konya

Telefon: 0332 408 53 76

Efe Çorba

Şehrin yöresel çorbaları arasında yer alan meşhur arabaşı çorbasını deneyebileceğiniz en iyi yer Konya’nın Karatay ilçesinde yer alan Efe Çorba’dır. 1930 senesinden bu yana hizmet veren işletme, yöre halkının da sıklıkla ziyaret ettiği çorbacılar arasındadır. Arabaşı çorbasının bu kadar meşhur olmasının sebebi, birçok hastalığa şifa olmasıdır. 

Bir bütün tavuğun pişirilip içinin didiklenmesi ile yapılan çorba, özellikle kış aylarında daha çok tüketilmektedir. Kış aylarında malum grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar ön plandadır. Bu yüzden birçok evde bu çorba pişirilmekte ve şifa niyetine içilmektedir. Konya ziyaretinizi kış dönemine denk getirirseniz, bu çorbadan mutlaka tatmanızı öneririz. 

Adres: Şeyh Sadrettin, Ferit Paşa Cd. No:52, Meram/Konya

Telefon: 0332 408 53 76

Bunlar ilgini çekebilir?

Pideci Hasan Şendağlı

Yağlı Somun lezzeti ile öne çıkan Pideci Hasan Şendağlı, Konya geziniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken işletmelerden biridir. Konya’da yemek yiyecek yerler arasında bulunan işletme, Konya’ya özgü küflü peyniri ve tereyağı ile yapılan yağlı somunun bir numaralı lezzet durağıdır. 1974 senesinden beri Konya’da hizmet veren işletme, lezzetli ve kaliteli yiyecekleri ile öne çıkmaktadır. 

Yöre halkının özellikle Pazar kahvaltısı için tercih ettiği yağlı somunu mutlaka denemenizi öneririz. Ayrıca işletmeyi ziyaret etmişken meşhur Mevlana ve Recai böreğinin de tadına bakabilirsiniz. 

Adres: Kadınlar Pazarı, Melike Hatun Çarşısı, Akçeşme Mh. Karaman Cd. No:1/Y, Karatay/Konya

Telefon: 0332 351 37 01

Türkiye’nin turistik şehirleri arasında yer alan Konya, hem gezilecek yerleri hem de yöresel lezzetleri bakımından epey zengin bir bölgedir. Bazı yiyecekleri birçok bölgede bulabilmeniz mümkündür. Ama en önemlisi yerinde tatmaktır. Bu yüzden Konya’ya geldiğinizde bölgenin en meşhur lezzetlerini yerinde tatmanızı öneririz. Sizlere bu yazımızda Konya’da ne yenir, hangi yiyecek yerleri meşhurdur gibi bilgiler verdik. 

Kategoriler: Şehir Rehberi