İçindekiler[göster]

Konya gezilecek yerler bakımından son derece zengin olan bir şehirdir. Burada ziyaret edilebilecek çok çeşitli tarihi mekan, doğal güzellikler bulunmaktadır. Bağ, bahçe, yeşil alan bakımından da son derece zengin bir yapıya sahiptir. Konya'da gezilebilecek en önemli bölgelerden biri de Merak bölgesidir. Burada muhteşem bir doğa kişileri karşılamaktadır. Burada muhteşem bir doğaya sahip olan Meram Bağları kişiler karşılamaktadır. 

Meram’da gezilecek yerler son derece fazladır. Burada kişiler pek çok tarihi mekan ile birlikte doğal alanları gezebilecektir. Meram çayı kenarında yer alan ve yeşillikler dolu bir alan olan Meram Bağları kişilerin başlıca ziyaret etmesi gerekli olan alanlardandır. Şehir merkezine tam olarak 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güzel bir alan olan Meram Bağları ile birlikte Meram içerisinde pek çok tarihi mekan da bulunmaktadır. 

Meram Nerededir?

Meram nerede soruları kişiler tarafından sorulmaktadır. Meram Konya ilinde yer alan bir ilçedir. Konya’nın en ilgi çekici ilçelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Merkez ilçe olması nedeni ile oldukça gelişmiş bir ilçedir. Herhangi bir şekilde ulaşım problemi bulunmamaktadır. Meram ilçesi bağ ve bahçeleri, tarihi mekanları ile ön plana çıkmaktadır. Gezilecek yerler bakımından son derece zengin olan bu ilçe Konya’ya geziye gelenler tarafından mutlaka görülmelidir. 

Meram Nasıl Gidilir?

Meram yolculuğu oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Şehir merkezinden ve şehrin birçok noktasında Meram ilçesine giden toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Konya ili içerisinde ulaşım son derece gelişmiş bir durumdadır. Herhangi bir yerden kolaylıkla toplu taşımalar ile birlikte Meram ilçesine ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. 

Meram ilçesi gezilecek yerleri bakımından son derece zengin bir ilçe olması nedeni ile Konya’ya gezi düzenleyenler tarafından tercih edilmektedir. Meram şehir içerisinde en popüler olan ilçelerdendir. Tarihi dokuları ve doğal ortamları ile birlikte Konya turu gerçekleştiren herkes tarafından gidilmekte, gezilmektedir. 

Meram Gezilecek Yerler?

Meram’da görülecek yerler bir hayli fazladır. Burada tarihi dokular ve doğal ortamlar oldukça fazladır. Konya'yı ziyarete gelen turistler mutlaka bu ilçeye uğramakta ve tarihi, doğal mekanları gezmektedir. 

Sadrettin Konevi Camii ve Türbesi

İlçe merkezinde yer almaktadır. Şeyh Sadrettin Mahallesinde konumlanmakta olan bir camii ve türbedir. 1274 yılında aslen Malatyalı olan ancak Konya’ya yerleşmiş olan Sadrettin Konevi için yapılmış olan bir camidir. Caminin doğusunda da türbe bulunmaktadır. Türbe sahip olduğu mimari özellikleri ile birlikte insanların dikkatlerini çekmektedir. Selçuklu dönemlerindeki kümbetlere benzeyen bir yapısı bulunmaktadır. Gövdesi açık ve üzeri ahşap ile örtülü olan bir türbedir. Bu türbe açık türbe tipinde inşa edilmiş ve günümüze ulaşan türbeler içerisinde son derece önem kazanmaktadır. İlçeye gezi düzenlemekte olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. 

İplikçi Camii

İlçe merkezinde yer alan bir diğer camidir. Şükran Mahallesinde yer almakta olan bu cami ise 1201 yılında Şemseddin Altınoba tarafından inşa edilmiş olan bir camidir. Tarihi özellikleri ile dikkatleri kendisine çekmektedir. İsmi inşa eden kişinin adını almıştır. Günümüzde de bu cami ibadete açık bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanlar rahatlıkla camiyi ziyaret edebilmekte ve burada ibadetlerini gerçekleştirebilmektedirler. 

Sırçalı Medrese

Meram ilçesinde yer alan bir müzedir. Selçuklu Dönemi eserlerinden biri olması nedeni ile son derece önemlidir. 1242 yılında Bedreddin Muslih tarafından inşa edilmiş olan bu medrese güzel mimarisi ile de dikkatleri çekmektedir. Avlulu medrese mimarisine sahip olan bir medresedir. Açık avluya sahiptir. İki kattan oluşmaktadır ve iki eyvanlı bir yapıdır. Medresenin dikdörtgen şeklinde olan bir avlusu bulunmakta ve avlunun tam ortasında da havuz yer almaktadır. 

Mimari açıdan son derece zengin olan bu yapının duvarları sırlı tuğla ve çiniler ile birlikte kaplanmıştır. İlçeye ziyarete gelenlerin başlıca olarak görmeleri gerekli olan bir müzedir. 1960 yılından bu zamanda kadar müze olarak kullanılmakta olan bir mekandır. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi zamanlarına ait olan mezar taşları da burada sergilenmektedir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Meram Bağları

Meram gezisi düzenlemekte olan kişilerin başlıca olarak gitmeleri gerekli olan yerlerden biri Meram Bağlarıdır. Meram bağları buraya gelen herkesi büyülemektedir. Meram Çayı kenarında yer almaktadır. Türkülere konu olan bu mekan doğallığı ile birlikte insanları büyülemektedir. Aynı zamanda eşsiz bir Konya manzarasına sahiptir. 

Meram bağları il merkezine tam olarak 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Meram Çayı kenarında yer almaktadır. Yeşillik ile kaplı olan bir alandır. Bu alan türkülere dahi konu olmayı başarmıştır. Kişiler burada restoran ve çay bahçelerinde keyif dolu vakitler geçirebilmektedirler. Konya ili içerisinde yer alan en güzel doğal alanlardan biri olmaktadır. Görsel açıdan kusursuz bir manzara sunar. Özellikle yaz aylarında burada eşsiz bir Konya manzarası görülebilmektedir. Burada kurulu olan kafelerde hoş vakitler geçirebilmek mümkündür. Meram Bağlarında aynı zamanda piknik alanları da bulunmaktadır. Kişiler burada doğal ortamda pikniklerini yapabilmektedirler. Konya’yı ziyarete gelenlerin mutlaka gezdikleri bir bölgedir. 

Kategoriler: Şehir Rehberi