İçindekiler[göster]

Oylat Şelalesi şifalı suları ve yemyeşil alanları son derece kendisine özgü olan bir alandır. Burada kişiler istedikleri doğa ile baş başa vakitler geçirebilmektedirler. Huzur veren doğası sayesinde insanlar dinlenebilmekte ve şehir stresinden uzakta sakin zamanlar geçirebilmektedirler. 

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı olan Oylat merkezinde konumlanmaktadır. Sahip olduğu benzersiz doğası ile birlikte buraya gelenleri büyülemekte ve kendisine hayran bırakmaktadır. Doyumsuz doğa güzellikleri ile insanlara huzur verebilmektedir. 

Oylat Şelalesi içerisinde kaplıcalar yer alan bir alandır. Bursa iline bağlı olan İnegöl ilçesi içerisinde yer alan Oylat Köyü sınırlarında bulunmaktadır. Kaplıca Bursa merkezine tam olarak 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. İnegöl ise tam olarak 27 km uzaklıkta yer alıyor. Oylat tertemiz bir havaya sahiptir. Buraya gelenler bol oksijene sahip olan alanda rahatça vakitler geçirebilmektedir. Bu eşsiz doğanın tarihi ise Romalılar zamanına kadar dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen sarnıç ve küpler kaplıcanın Romalılar tarafından kullanılmış olduğunun en büyük kanıtlarından biri olmaktadır. 

Oylat Şelalesi Marmara bölgesi içerisinde son derece ünlü olan bir şelaledir. Buraya varabilmek için Oylat merkezden tam olarak 400 metre kadar yürümek gerekli olmaktadır. Tahta köprü geçildikten sonra Oylat Şelalesi’ne ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Tahta köprü sonrasında ilerlendiğinde kişilerin karşısına ikinci bir köprü çıkmaktadır. Bu köprüden sonra Oylat Şelalesi yer almaktadır. Mis gibi orman kokuları eşliğinde yürüyüşler yapmak son derece huzur verici olmaktadır. Birbirinden özel ağaçların etrafında kişiler istedikleri gibi doğa sporlarını gerçekleştirebilmektedir. İnsanlar burada istedikleri gibi piknikler yapabilirler. 

Oylat Şelalesi Nerede?

Oylat Şelalesi nerede soruları burayı ziyaret etmek istenler tarafından merak edilmektedir. Oylat Şelalesi Bursa iline bağlı olan İnegöl ilçesinde yer almaktadır. İnegöl ilçesi içerisinde yer almakta olan Oylat Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Oylat bölgesine kendi aracı ile ulaşmak isteyenlerin ilk olarak İnegöl ilçesine ulaşmaları gerekmektedir. Ardından Oylat Köyü istikametinde yolculuk yapmak gerekmektedir. İnegöl ilçesine ulaştıktan sonra yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta bulunan Tavşanlı Domaniç sonrasında yol ayrımında sonra 11 km ilerlendiğinde Oylat Şelalesi’ne ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. 

Oylat Şelalesi pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bursa ili sınırları içerisinde yer alan İnegöl ilçesine bağlı Oylat köyüne her yıl yüzlerce insan gelmektedir. Oylat Şelalesi eşsiz manzarası ile birlikte insanları büyülemektedir. 

Bursa ili ülke sınırları içerisinde en yeşil alanlara sahip olan illerden biridir. Oylat Şelalesi de burada yer alan güzelliklerden sadece biridir. Bölgede şifalı suların yer alması ile birlikte pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Burada mağaralar, vadiler ve şelaleler bulunmaktadır. Bu nedenle son derece hareketlidir. Bölge son derece popüler bir konuma gelmiştir. 

Oylat Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Oylat Şelalesi nasıl gidilir soruları burayı ziyaret etmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Bursa ili içerisinde yer alan Oylat Şelalesi’ne gidebilmek için ilk olarak İnegöl ilçesine gitmek gerekmektedir. Oylat Bölgesine kendi aracı ile gitmek isteyenlerin ilk önce İnegöl ilçesine sonrasında da Tavşanlı Domaniç yol ayrımından 11 km ilerleyerek Oylat Köyü’ne varması gerekmektedir. 

Oylat Şelalesi ulaşım için toplu taşıma araçları da kullanılabilmektedir. Bölgeye gelmek isteyenler otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını tercih edebileceklerdir. Burada kişiler ilk olarak Bursa merkezden otobüs ile birlikte İnegöl ilçesine gelmelidir. Buradan terminal üzerinden minibüsler yardımı ile Oylat Şelalesi’ne ulaşım gerçekleştirebilmektedir. 

Oylat Şelalesi Kamp Alanları

Oylat Şelalesi kamp alanları aramakta olan kişiler burada yer alan patika alanlarla karşılaşacaklardır. Burada çok fazla kamp alanı yer almamaktadır. Ancak kişiler istedikleri gibi çadır kampları gerçekleştirebileceklerdir. Burada yer alan düzlük alanlarda kamp kurabilmek mümkün olmaktadır. 

Kişiler ormanlık alan içerisinde karşılarına çıkan düzlük alanlarda kamp kurabilmektedirler. Oylat Şelalesi kamp alanları bu düzlük alanlardır. Bu alanlarda istenildiği gibi kamp kurabilmek mümkün olabilmektedir. Burada kamp yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gerekli olan noktalardan biri tüm ihtiyaç duyacakları malzemeleri yanlarında getirmeleridir. Burada tesis ya da tuvalet gibi alanlar bulunmamaktadır. Bu nedenle buraya gelecek olanların ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Piknik yapmak isteyenler de aynı şekilde burada diledikleri gibi piknikler yapabilmektedirler. Kişiler mis gibi demlenmiş olan sıcacık çayları ile birlikte burada piknik yapabileceklerdir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Oylat Şelalesi Giriş Ücretleri

Oylat Şelalesi giriş için ücreti 10 TL olarak kabul etmektedir. İstedikleri gibi ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedirler. İnsanlar mis gibi orman kokuları içerisinde şelalelere varabilmektedir. Yeşillikler içerisinde yürüyüşler yapabilmek, ormanlık alanda kamp yapabilmek mümkün olabilmektedir. İnsanlar buraya günübirlik geziler düzenleyebilir ve bu sayede de piknikler gerçekleştirebilir. Muhteşem doğası ile birlikte her yıl yüzlerce insanı kendisine çeken bu alan şifalı suları ile birlikte son derece ünlüdür. Doğal ortam içerisinde huzur dolu keyifli vakitler geçirebilmek mümkün olabilecektir. Şehir stresinde uzakta doğal ortam içerisinde dinlenebilmek mümkündür. 

Kategoriler: Şehir Rehberi