İçindekiler[göster]

Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın’ın popüler ilçelerinden biri olan Söke, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Aydın’ın nüfus bakımından üçüncü ilçesi olma özelliğini taşıyan Söke’de gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. 

Söke’ye yolunuz düştüğünde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Bafa Gölü, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Karina, Doğanbey Köyü, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aziz Nikolas Kilisesi ve İlyas Bey Cami yer almaktadır. Bütün bu gezilecek yerleri görebilmeniz için en az birkaç gün ilçede konaklamanızı tavsiye ederiz. 

Bafa Gölü

 

Bafa Gölü, ilçeye yaklaşık olarak 43 km uzaklıkta yer almaktadır. Ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak anılan yer, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Göl’ün masmavi rengi adeta gökyüzü ile birleşmiştir. Muhteşem bir görüntüye sahip olan göl, 1989 senesinde Bafa Gölü Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

Göl, tarihi geçmişi yaklaşık 8000 yıl öncesine uzanan Beşparmak Dağları’na ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde göl çevresinde yürüyüş yapabilir, manzara fotoğrafı çekebilir, trekking turlarına katılabilir ve Beşparmak Dağları’na karşı harika vakitler geçirebilirsiniz. Bafa Gölü, Söke gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. 

Milet Antik Kenti

Filozofların şehri olarak bilinen Milet Antik Kenti, tarih tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden biridir. İlçeye yaklaşık 51 km uzaklıkta bulunan antik liman kenti, eşsiz mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Kent, ızgara planı kullanılarak yapılmıştır. Kent içerisinde birbirinden farklı görülmeye değer tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar; Capito Hamamları, Faustina Hamamı, Roma Hamamları, yaklaşık 15.000 kişilik kapasiteye sahip antik tiyatro ve Güney Agora’dır. Kentin tamamını gezi rehberleri eşliğinde gezebilmeniz mümkündür.

Milet Antik Kenti’ne kişi başı giriş ücreti 25 TL’dir. Yaz döneminde sabah saat 08.30 ile akşam saat 19.00 arası, kış döneminde ise sabah saat 08.30 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır. Müze kart geçerlidir. 

Priene Antik Kenti

Menderes alüvyonları sebebi ile kara parçası içerisinde kalan Priene Antik Kenti, Söke’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Özellikle tarih severlerin uğrak noktaları arasında yer alan kent, eşsiz bir güzelliğe sahiptir. 

İlçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan antik kent, M.Ö. 7.yüzyılda inşa edilmiştir. Tarih kokan antik kent içerisinde Priene Athena Tapınağı ve Athena Polias Tapınağı yer almaktadır. Kentin en eski yapıları arasında bulunan bu iki önemli tarihi tapınağı, gezi rehberi eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. 

Priene Antik Kenti’ne kişi başı giriş ücreti 10 TL’dir. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. 

Karina

Karina, Söke’nin hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan yerlerinden biridir. Bölgeye Karina denmesinin sebebi Büyük Menderes Deltası’nın son kısmı olduğundandır. Milli Park sınırları içerisinde yer alan bölge, eşsiz doğa manzarasına sahiptir.

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde Rum’lardan kalma tarihi gümrük binasını mutlaka yakından görmenizi tavsiye ederiz. Bölgeyi ziyaret için en uygun dönem ise bahar ve yaz aylarıdır. Özellikle yaz aylarında ziyaret ederseniz, muhteşem bir manzara sizleri beklemektedir. 

Bölgenin etrafında yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz balık restoranları bulunmaktadır. Bu restoranları ziyaret ederek, eşsiz manzaraya karşı akşam yemeğinizi yiyebilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

Doğanbey Köyü

İlçenin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken köylerinden biri olan Doğanbey Köyü, Rumlar tarafından yapılan evleri ile ünlüdür. Köy içerisinde yer alan bu tarihi Rum evleri, “Domatia” yani “Odalar” olarak bilinmektedir.

Köyü ziyaret ettiğinizde sokaklarının Arnavut kaldırımları ile döşenmiş olacağını göreceksiniz. Rum Köyü olarak da anılan bölge, doğa ile baş başa kalmak isteyen gezi severler için oldukça idealdir. Farklı mimari yapıları ile öne çıkan Rum evlerini gördüğünüzde hayran kalabilirsiniz.

Bölgede doğa yürüyüşüne çıkabilir, tarihi evleri yakından görebilir, huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. Bölgede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis yoktur. Bu yüzden bölgeye gelmeden önce temel ihtiyaçlarınızı temin etmenizi öneririz. 

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

 

İlçeye yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, eşsiz manzarası ile dikkat çekmektedir. Mavi ve yeşilin buluşmasına şahit olabileceğiniz ender yerlerden biridir.

1966 senesinde Milli Park olarak ilan edilen bölge içerisinde birbirinden farklı türe sahip toplam 804 bitki bulunmaktadır. Ayrıca 42 farklı türe sahip sürüngen, 28 farklı türe sahip memeli ve 256 farklı türe sahip kuşa ev sahipliği yapmaktadır. 

Parkı ziyaret ettiğinizde birbirinden farklı hayvan türlerini yakından görebilir, unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca park içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz ve bisiklet sürebileceğiniz parkurlar ve botanik tur yolu mevcuttur. Söke gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. 

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na kişi başı giriş ücreti 6 TL’dir. Özel aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz, özel araç ile giriş ücreti 18 TL’dir. 

Aziz Nikolas Kilisesi

Aziz Nikolas Kilisesi, ilçenin önemli tarihi yapılarından biridir. 1821 senesinde yapılan kilise, Rumlar tarafından inşa ettirilmiştir. Daha önceden cami olarak kullanılan yapı, sonradan kiliseye çevrilmiştir.

Noel Baba adına yaptırılan ikinci kilise olma özelliğini taşıyan tarihi yapı, dikdörtgen formda yapılmıştır. İlçenin tarihi kokusunu içinize çekebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Kiliseyi detaylı gezmek için gezi rehberlerinden yardım alabilirsiniz. 

İlyas Bey Cami

Söke’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri İlyas Bey Camisi’dir. 1404 senesinde Menteşeoğlu İlyas Bey’in emri üzerine inşa edilen İlyas Bey Külliyesi içerisinde yer almaktadır.

Külliye içerisinde camisin yanı sıra hamam, medrese gibi tarihi yapılara rastlamanız mümkündür. İnanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan tarihi camiyi, Söke gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

İlyas Bey Camisi’ne girişler ücretsizdir. Günümüzde halen ibadethane olarak hizmet vermektedir. 

Kategoriler: Şehir Rehberi