İçindekiler[göster]

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van Gölü kenarında yer alan Tatvan, Bitlis’in popüler ilçelerinden biridir. Ayrıca Bitlis’in en büyük ilçesi olma özelliğini taşımaktadır. Keşfedilmeye bekleyen doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist, ilçeye günübirlik gezi veya tatil amaçlı gelmektedir. Özellikle yaz aylarında bir hayli kalabalık olan ilçede gezip görebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır.

Bu yazımızın içerisinde Tatvan’ın en popüler gezilecek yerlerini bulabilir ve tatilinizi daha kolay planlayabilirsiniz. Tatvan gezilecek yerler arasında Nemrut Krater Gölü, Kalekıran Kalesi, Van Gölü, Tatvan Kayak Merkezi, Urartu Kaya Mezarı, Tatvan Tuğ Kilisesi, Tatvan El Aman Kervansarayı ve Abdülcelil Behtani Türbesi yer almaktadır. Tatvan’ı keşfe çıktığınızda bütün bu yerleri tek tek ziyaret edebilir ve harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Nemrut Krater Gölü

Dünya’nın en büyük ülkemizin ise ikinci büyük kraker gölü olan Nemrut Kraker Gölü, Tatvan’a geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Muhteşem doğal güzellikleri ile öne çıkan kraker gölünde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Göl bölgesinde volkanik patlamalar sonucu meydana gelen toplam 5 krater gölü bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bölgede, serinlemek için göle girebilmeniz mümkündür. Bazı göllerin suları soğuk, bazılarının ise sıcaktır. Ayrıca etrafında kamp yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur. 

Muhteşem doğa manzarasına karşı arkadaşlarınız veya sevdikleriniz ile birlikte çadır kurup kamp yapabilir, doğa fotoğrafı çekebilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, çevredeki farklı bitki türlerini keşfedebilir ve güzel vakitler geçirebilirsiniz. Nemrut Krater Gölü, Tatvan gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken yerlerden biridir. 

Kalekıran Kalesi

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçenin tarihi yapıları da oldukça popülerdir. İlçenin Çekmece Köyü’nde yer alan Kalekıran Kalesi, bu önemli tarihi yapılardan sadece bir tanesidir.

Kalekıran Kalesi, çevresinde bulunan yüksek kale surları ile göze çarpmaktadır. Zaman içerisinde hasara uğrayan kaleden geri sadece kale surları kalmıştır. Yapının bulunduğu bölge bir tepe üzerinde yer aldığı için ilçeyi kuş bakışı izleyebilmeniz mümkündür. 

Kalekıran Kalesi’ne girişler ücretsizdir. Saat kısıtlaması olmadığından gün içerisinde dilediğiniz vakit gelip ziyaret edebilirsiniz. 
 

Van Gölü

Ülkemizin en büyük göllerinden biri olan Van Gölü’nün bir bölümü Tatvan ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Harika bir manzaraya sahip olan göl, mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir.

Nemrut volkanik dağların patlaması sonucu meydana gelen gölün manzarası görülmeye değerdir. Doğa ile baş başa kalmak, sessiz sakin bir gün geçirmek isterseniz, bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Göl manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilir ve bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. 

Tatvan Kayak Merkezi

Tatvan, yaz aylarının dışında kış aylarında da sıklıkla ziyaret edilen tatil bölgelerinden biridir. Tatvan tatilinizi kış aylarına denk getirenler, mutlaka Tatvan Kayak Merkezi’ni ziyaret etmelidir. 

Nemrut dağının eteklerinde yer alan kayak merkezinde kayak sezonu her yıl Kasım ayında başlamaktadır. Nisan ayına kadar da hizmet veren kayak merkezinde arkadaşlarınız veya aileniz ile birlikte kayak yapabilir ve muhteşem bir kış tatili geçirebilirsiniz. 

Ayrıca kayak merkezinin bulunduğu alanda konaklama imkânı sunan birçok tesis mevcuttur. Tatiliniz boyunca bu tesislerde konaklayabilir, kayak deneyimi yaşabilir ve harika Nemrut dağı manzarasının keyfini sürebilirsiniz. 

Urartu Kaya Mezarı

Tatvan geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Urartu Kaya Mezarı’dır. Van Gölü İskelesi’nin yakınında yer alan kaya mezarlarına, feribotlar ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarih meraklılarının uğrak noktaları arasında yer alan kaya mezarları, oda şeklindeki görüntüsü ile öne çıkmaktadır. Mezarların üzerinde yer alan süsleme ve işlemelere hayran kalabilirsiniz. 

Urartu Kaya Mezarı’na giriş ücreti yoktur. İstediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. 

Tatvan Tuğ Kilisesi

Tatvan Tuğ Kilisesi, ilçeye bağlı Çağlayan Mahallesi’nde yer almaktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi özel aracınız yoksa ilçeden kalkan toplu taşıma araçlarını da binebilirsiniz.

Kiliseden günümüze ne yazık ki yalnızca kitabeleri ve iskeleti sağlam olarak ulaşmayı başarmıştır. Tatvan geziniz sırasında kitabeleri yakından görebilir ve kilisenin mimari yapısını inceleyebilirsiniz. 

Tatvan El Aman Kervansarayı

Tatvan’a geldiğinizde gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri Tatvan El Aman Kervansarayı’dır. Bu tarihi yapı, Anadolu’nun en büyük kervansarayı olma özelliğine sahiptir. 

Osmanlı zamanında kervansaray olarak kullanılan yapı, sonrasında bakım ve onarımdan geçerek sosyal tesis haline getirilmiştir. Toplam 160 odadan meydana gelen yapı, tarihe ilgi duyan turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Günümüzde sosyal tesis olarak hizmetlerine devam eden yapının içerisinde kütüphane, oyun salonları ve restoranlar yer almaktadır.

Kervansarayın dışında ise tarihin izlerini yansıtan hamam, cami ve havuz gibi yapılara rastlayabilmeniz mümkündür. Kervansarayı gezerken içerisinde yer alan restoranları ziyaret edebilir ve bir şeyler yiyip içebilirsiniz. İpek Yolu dönemini yansıtan mimarisi ile öne çıkan kervansarayı, gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Tatvan El Aman Kervansaray’ına girişler ücretsizdir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Abdülcelil Behtani Türbesi

İnanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan Abdülcelil Behtani Türbesi, manevi bir değer taşımaktadır. Yıl boyunca şehir dışından birçok yerli ve yabancı turist, türbeyi ziyarete gelmektedir.

Hz. Ömer döneminde yaşamış olan Abdülcelil Behtani, bölgeye islam dinini yaymak için gelmiştir. Yaşadığı zamanlarda kendisi adına bir medrese yaptırmıştır. Ölümünden sonra ise yaptırdığı medresenin hemen yanına türbesi yapılmıştır. Manevi yönden rahatlamak ve iç huzuru yakalamak isterseniz, bu türbeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Abdülcelil Behtani Türbesi’ni ziyaret için belirli bir saat kısıtlaması yoktur. Gün içerisinde istediğiniz zaman gelip ziyaret edebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi