İçindekiler[göster]

Tatil rotasını İzmir’e çeviren gezi severler, şehir kalabalığından uzaklaşmak ve güzel vakitler geçirmek için Torbalı’yı tercih edebilir. Torbalı, İzmir’in huzur kokan en eski ilçelerinden biridir. İlçeye gezi planlayan gezi severler için birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin büyük bir bölümünü tarihi mekânlar oluşturmaktadır. Özellikle tarihe bir merakınız varsa ilçedeki mekânları tek tek ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İlçe, gelen misafirlerine yapabilecekleri birçok gezi aktivitesi sunmaktadır. 

İlçeye ulaşım son derece kolaydır. İzmir şehir merkezinden ilçeye hareket eden toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Tarihi ve doğal güzelliklerine doyamayacağınız ilçede mutlaka gezmeniz gereken arasında Metropolis Antik Kenti, Efeoğlu Tabiat Parkı, Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü, İncirlik ve Key Museum yer almaktadır. İlçe, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile kesinlikle keşfedilmesi gereken yerlerden biridir. 

Metropolis Antik Kenti

Torbalı, eşsiz tarihi dokusu ve yapıları ile öne çıkan bir ilçedir. İlçeye geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Metropolis Antik Kenti’dir. Bir tepe üzerinde konumlanmış olan kent, ilçe merkezine yaklaşık olarak 11 km uzaklıktadır. 

Antik kent içerisinde görülmeye değer birçok önemli tarihi kalıntı bulunmaktadır. İonia bölgesinin antik kentleri arasında yer alan kent, burada yaşayan halk tarafından geliştirilip daha da güzel bir hale getirilmiştir. Metropolis ismi Uyuzdere bölgesinde bulunan kutsal mağaradan gelmektedir. Bu mağara Meter Gallesia adlı bir ana tanrıçaya aittir. 

Antik kenti ziyaret ettiğinizde eski dönemlerden kalma birçok tarihi yapıyı yakından görebilirsiniz. Bu tarihi yapıları siz gezi severlere tek tek belirtmek isteriz. Antik kentin hemen güney tarafında tarihi bir tiyatro ile karşılaşmanız mümkündür. Mimari görüntüsü ile öne çıkan tiyatro, M.Ö. 2.yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının sahne bölümü beyaz ve mavi mermerlerden oluşmaktadır. Günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış tarihi kalıntılardan biridir.

Antik kenti gezerken bir başka gözünüze çarpacak olan tarihi kalıntı ise stoa yapıtlarıdır. Kültürel, dinsel veya ticari toplantılar sırasında hem yağmur hem de güneşten korunmak için inşa edilen stoa yapıtları, görüntüsü ile oldukça dikkat çekmektedir. Yapıtların üzerinde yer alan sütunlar ise son derece göz kamaştırıcıdır. 

Antik kenti gezerken karşınıza çıkacak bir başka önemli tarihi kalıntı ise Roma zamanından kalma teras evler ve tarihi hamamdır. Özellikle teras evlerin duvarlarında kullanılan ve renkli taşlar kullanılan yapılan mozaiklere hayran kalabilirsiniz. Aynı şekilde bölgede bulunan tarihi hamamda Roma zamanından kalma önemli bir yapıdır. 

Helenistik Dönem’de inşa edilen tarihi kale ise, antik kent içerisinde yer alan en dikkat çekici yapılardan biridir. İhtişamlı görüntüsü ile öne çıkan kale, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Antik dönemde önemli kararların alındığı Bouleuterion ise bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Metropolis Antik Kenti’ni ücretsiz bir şekilde gezebilir, kent içerisinde yer alan tarihi kalıntıları tek tek inceleyebilir ve harika bir tarih yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Efeoğlu Tabiat Parkı

Torbalı’nın görülmeye değer en önemli doğal güzelliklerinden biri Efeoğlu Tabiat Parkı’dır. Yaklaşık 23 hektarlık bir alanı kapsayan park, birbirinden farklı birçok ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Park içerisinde yapabileceğiniz birçok keyifli aktivite bulunmaktadır. 

Tertemiz havası ve yemyeşil ormanlık alanları ile öne çıkan bölgede, sevdikleriniz veya arkadaşlarınız ile birlikte piknik yapabilir, ağaçların gölgesinde dinlenebilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, bisiklete binebilir, doğa fotoğrafı çekebilir veya mangal yakabilirsiniz. 

Ayrıca park içerisinde, çeşme, wc, oyun parkı gibi alanlar da mevcuttur. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfeler de bulunmaktadır. Park, Torbalı gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biridir.

Efeoğlu Tabiat Parkı’na girişler ücretlidir. Kişi başı giriş ücreti 8 TL’dir. Eğer özel aracınız ile gelirseniz, özel araç giriş ücreti ise 24 TL’dir. Park haftanın her günü sabah saat 06.30 ile akşam saat 19.30 arası hizmet vermektedir. 

Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü

Torbalı gezinizde bir başka uğramanız gereken nokta Tarihi Abdülhamit Seyir Köşkü’dür. 1879 senesinde yapılmış olan köşk, farkı mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Köşk içerisinde tarih kokan kalıntılara da rastlamanız mümkündür.

Köşk ayrıca mantar meşesi ağaçlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Tarih tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alan köşkü, Torbalı gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Köşkü ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz. 

İncircik 

Torbalı’ya gelenlerin en sık ziyaret ettiği, huzur kokan bölgelerden biri İncircik’tir. İncirlik, ilçenin adeta saklı kenti gibidir. Özellikle doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. 

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken bölgede yapabileceğiniz birçok keyifli aktivite bulunmaktadır. Yemyeşil çimlerin üzerinde piknik yapabilir, dere kenarında oturup manzarayı seyredebilir ve huzurlu saatler geçirebilirsiniz. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Key Museum

Torbalı gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken alanlardan biri de yaklaşık 7000 metrelik bir alanı kapsayan Key Museum’dur. Müze içerisinde Yeşilçam’ın klasik arabaları sergilenmektedir.

Klasik arabalara ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi bir müzedir. Müze de yer alan klasik arabalar dünyanın farklı yerlerinden getirilmiştir. 2015 senesinden beri hizmet veren müzeye yıl boyunca çok sayıda yerli yabancı turist akın etmektedir. Müze içerisinde klasik arabalar dışında motosiklet, satranç, model araba, eşarp, benzin istasyonu, maskot gibi özel koleksiyonları da görebilmeniz mümkündür. 

Key Museum’a kişi başı giriş ücreti 30 TL’dir. Öğrencilere ve 65 üstü ziyaretçiler için ise giriş ücreti 15 TL’dir. Engelli ziyaretçilerden ise giriş için ücret alınmamaktadır. Pazartesi ve Salı günleri dışında haftanın her günü sabah saat 10.00 il akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır. 

Kategoriler: Şehir Rehberi