İçindekiler[göster]

Ürkmez, Ege’nin incisi olarak tabir edilen İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı şirin bir tatil beldesidir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 45 k uzaklıktadır. Beldeye ulaşım kara yolu ile yapılmaktadır. İzmir Otogar’ından veya Üçkuyular’dan beldeye hareket eden toplu taşıma araçları ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her sene şehir dışından çok sayıda yerli ve yabancı turist, beldeye günübirlik gezi veya tatil amaçlı gelmektedir. 

Özellikle yaz aylarında bir hayli kalabalık olmaktadır. Şehir gürültüsünden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için en ideal yerlerden biridir. Ege sahillerinin tüm güzelliklerini gözler önüne seren beldede gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Ürkmez’e gezi planı yapan gezi severlerin listesinde mutlaka yer alması gereken yerler arasında Lebedos Antik Kenti, Ürkmez Barajı, İpekkum Plajı, Akvaryum Plajı, Ürkmez Sahili ve Gece Pazarı yer almaktadır. 

Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kenti, M.Ö. 7.yüzyılda beldenin hemen yanında bulunan yüksekliği ortalama 60 metre civarı olan bir tepe üzerine kurulmuştur. Beldenin görülmeye değer tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Antik kentin bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya bazı tarihi kalıntılar çıkmıştır. Ortaya çıkan tarihi kalıntılar arasında surlar, dört kule, üç neften meydana gelen Roma bazilikası ve bir kilise yer almaktadır. Antik kenti ziyaretiniz esnasında birçok tarihi kalıntıya rastlamanız mümkündür. 

Tarihe merakınız varsa Ürkmez gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken mekânlardan biridir. Lebedos Antik Kenti’ne giriş ücreti yoktur. Ayrıca belirli bir ziyaret saati de bulunmadığı için istediğiniz zaman gelip görebilirsiniz. 

Ürkmez Barajı

Doğal güzellikleri ile öne çıkan Ürkmez Barajı, 1985 ile 1989 seneleri arasında Ürkmez Çayı üzerine yapılmış bir barajdır. Barajın inşa edilmesinin sebebi oluşabilecek taşkınların önlenmesi içindir. 

Bölgenin etrafında çam ağaçlarına rastlayabilmeniz mümkündür. Barajın bulunduğu bölgeye doğru giderken yol üzerinde yer alan Kalabak Kayası’nı da ziyaret etmenizi öneririz. Yeşillik alanları ile dikkat çeken bölgede doğa yürüyüşüne çıkabilir ve muazzam doğa manzarası fotoğrafları çekebilirsiniz. 

İpekkum Plajı

İpekkum Plajı, Ürkmez’e geleceklerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekânlarından biridir. Tertemiz denizi ve kumsalı ile dikkat çeken plaj, beldenin en popüler plajları arasında yer almaktadır.

Yaz aylarında fazlasıyla ziyaretçisi olan plaj, tertemiz ve masmavi denizi ile ön plana çıkmaktadır. Plajın sahil bölümü ve denizin dibi tamamen kum ile kaplıdır. Deniz suyunun sıcaklık seviyesi de oldukça iyidir. Deniz fazla derin olmadığı için çocuklu aileler tarafından da tercih edilmektedir. 

Beldenin en gözde plajlarından biri olan İpekkum Plajı, özellikle hafta sonları çok kalabalıktır. Plaj içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden plaja gelmeden önce yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. 

Ürkmez tatiliniz boyunca sakin ve huzurlu zamanlar geçirmek istiyorsanız, plaj ziyaretinizi hafta için yapmanız daha uygundur. Tertemiz ve sıcacık sularında yüzebilir, güneşin tadını çıkarabilir ve harika zamanlar geçirebilirsiniz. Plaj içerisinde şezlong, şemsiye, wc, duş gibi hizmetler de mevcuttur. Bu hizmetlerden ücretli bir şekilde faydalanabilirsiniz. 

İpekkum Plajı’na giriş ücreti yoktur. 

Akvaryum Plajı

Ürkmez Plajı olarak da bilinen Akvaryum Plajı, beldenin ikinci güzel plajlarından biridir. Yaz aylarında yoğun ilgiye maruz kalan plajda keyifli eğlence dolu vakitler geçirebilmeniz mümkündür.

Denizi oldukça temiz ve berrak olmakla birlikte mavi bayrağa sahip plajlardan biridir. Plaj bölümü ince sarı kumdan oluşmaktadır. Ayrıca denizde yüzerken birbirinden farklı türe sahip balıkları da yakından görebilirsiniz. Turkuaz rengi denizi ile öne çıkan plajda gün boyu denize girebilir ve güneşlenmenin keyfini sürebilirsiniz. Akşamları ise sahil kısmında arkadaşlarınız veya sevdikleriniz ile birlikte keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. 

Plaj etrafında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe vb işletmeler bulunmaktadır. Ayrıca yine plaj çevresinde konaklama imkânı sunan birçok tesis mevcuttur. Dilerseniz, bu tesislerde konaklayabilirsiniz. Huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alan plajı, Ürkmez gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Akvaryum Plajı’na girişler ücretsizdir. 

Ürkmez Sahili

Ürkmez geziniz esnasında görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Ürkmez Sahili’dir. Sahil, muhteşem deniz manzarası ve sakin atmosferi ile dikkat çekmektedir. Özellikle kalabalıktan uzak, sakin vakitler geçirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Sahilden denize girebilmeniz mümkündür. Denizi derin olduğundan özellikle yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gerekir. Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler de bulunmaktadır. Gündüzleri deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini sürerken akşamları ise günbatımını izleyebilirsiniz. Geceleri sahil kısmında hareketlilik artmaktadır. 

Sahil çevresinde arkadaşlarınız ile birlikte bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz cafe ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca sahil kısmında konaklama imkânı sunan tesislerin bulunduğunu da belirtmek isteriz. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da sıklıkla tercih edilen Ürkmez Sahili’ni gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Gece Pazarı 

Ürkmez geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Gece Pazarı’dır. Beldede alışveriş yapmak ve sevdiklerinize hediye almak isterseniz, Gece Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. 

Beldenin en popüler yerlerinden biri olan Geze Pazarı, yol boyunca birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Pazar içerisinde farklı tasarımlara sahip birçok hediyelik eşya, tekstil ürünü bulabileceğiniz dükkânlar bulunmaktadır. Seferihisar Belediyesi tarafından kurulan pazarda aradığınız her eşyayı bulabilmeniz mümkündür.

Renkli aksesuarlardan farklı tasarımlara sahip süs eşyalarına kadar birçok ürünü burada görebilmeniz mümkün. Ürkmez’de gezerken keyif alabileceğiniz yerlerden biri olan Gece Pazarı’ndan, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Pazar, yaz aylarında haftanın her günü hizmet vermektedir. 

Gece Pazarı, yaz döneminde akşam saat 17.00 ile gece saat 24.00 arası ziyarete açıktır. 

Kategoriler: Şehir Rehberi