İçindekiler[göster]

Ege Bölgesi’nin iç tarafında yer alan Uşak, Batı Anadolu ve Orta Anadolu arasında bir geçit oluşturmaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir, Gördes-Uşak Platosu üzerinde konumlanmıştır. Âşıklar Şehri olarak da bilinen Uşak’ta görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Özellikle tarih gezisine çıkmayı seven gezi severler, bu şehre mutlaka uğramalıdır. 

Türkiye’nin birçok bölgesinden Uşak’a ulaşım kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Şehre ulaşım kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile yapılabilmektedir. Ülkemizin dört bir yanından şehre sık sık otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bazı bölgelerden direkt ulaşım mümkünken bazı bölgelerden ise aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır. Şehirlerarası otobüsler ile gelmek isteyen gezi severler, bulundukları konumdan Uşak otobüs bileti satın almalıdır.

Tren yolculuğu yapmak isteyen gezi severler ise Afyon-Uşak-İzmir demir yolunu tercih edebilir. Uşak’a hava yolu ile gelmeyi tercih eden gezi severler ise şehre yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta bulunan Zafer Havalimanı’na iniş yapmalıdır. Bulunduğunuz bölgeden Uşak uçak bileti satın almanız yeterlidir. Kütahya’da bulunan bu havalimanına ulaşım sağladıktan sonra Uşak’a gitmek için özel servis araçlarını tercih edebilirsiniz. 

Uşak, gezilip görülecek popüler yerleri dışında zengin mutfağı ile de öne çıkan bir şehirdir. Şehrin öne çıkan yöresel lezzetleri arasında bükme, alacatene, ebem köftesi, çömlek eti, tarhana çorbası ve zini hamursuzu yer almaktadır. Uşak’ın içerisinde yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz birçok restoran ve lokanta bulunmaktadır. Şehrin öne çıkan popüler lezzet duraklarını sizler için araştırdık ve aşağıdaki listede sıraladık. 

Asırlık Lokanta İlyas Usta

Uşak’a geldiğinizde ilk uğramanız gereken ilk duraklarının başında şehir merkezinde yer alan Asırlık Lokanta İlyas Usta gelmektedir. Şehrin en beğenilen ve sık sık ziyaret edilen lokantalarından biridir. Bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi ise hem esnaf lokantası olması hem de fiyatlarının oldukça ekonomik olmasıdır.

Uşak’ın yöresel lezzetleri arasında yer alan tarhana çorbasını bu lokantada içmenizi tavsiye edebiliriz. Lokanta, ağırlıklı olarak ev yemeği yaptığı için birçok kişinin damak zevkine de hitap etmektedir. Ayrıca tarhana çorbasının yanı sıra mutlaka köy ekmeğinden de tatmanızı öneririz. 

Lokanta hafta sonları hizmet vermektedir. Hafta içi her günü sabah saat 08.00 ile gece saat 22.00 arası açıktır. 

Adres: İslice, 1.Vidinli Sk. No:19, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 215 18 15

Ezogelin Kebap Döner ve Pide Salonu

Uşak’a geldiğinizde canınız kebap çekerse mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri Ezogelin Kebap Döner ve Pide Salonu’dur. Restoran, şehir merkezinde yer aldığı için ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca şehrin en köklü ve en kaliteli restoranlarından biridir. İskender, beyti, döner gibi aradığınız tüm lezzetleri burada bulabilmeniz mümkündür.

Tıka basa doyabileceğiniz restoranlardan biri olan Ezogelin’de Erzincan peynir tulumu, balon ekmeği, acılı ezme, çiğ köfte gibi birçok lezzet servis edilmektedir. Damaklarınızdan silinmeyecek bu lezzetleri mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz. Haftanın her günü açık olan restoran sabah saat 10.00 ile gece saat 22.00 arası hizmet vermektedir. 

Adres: Ünalan, Atatürk Bulvarı No:26, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 215 19 99

Bolulu Şeff’in Yeri

Uşak’ta dört mevsim de ziyaret edebileceğiniz popüler lezzet duraklarından biri Bolulu Şeff’in Yeri’dir. Uşak-İzmir kara yolu üzerinde yer alan işletme, iştah açıcı lezzetleri ile öne çıkmaktadır. Yaz mevsiminde yemyeşil ağaçların eşlik ettiği bahçesinde kış mevsiminde ise sıcacık salonunda yemek yiyebilirsiniz. 

İşletmenin hem bölge halkı hem de turistler tarafından beğenilen lezzetleri ciğer, katmer tatlısı ve sac kavurmadır. Fiyatları oldukça ekonomik olan bu işletmeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Tabiri caizse 7/24 hizmet veren işletmelerden biridir. 

Adres: İzmir Yolu 23.Km Güre Köyü, Uşak

Telefon: 0541 499 93 82 – 0543 429 61 45

Yeldanlizade Tarhana Baba

Uşak’ın meşhur yemekleri arasında bulunan tarhana çorbasını deneyebileceğiniz bir başka lezzet durağı ise Yeldanlizade Tarhana Baba’dır. Uşak tarhanası ile nam salmış olan işletme, kaliteli hizmetleri ile de öne çıkmaktadır. İşletmenin en dikkat özelliği ise çorbaların tahta kaşık kullanılarak içilmesidir.

Uşak’ın yöresel lezzetlerinden biri olan tarhana çorbasını burada denemenizi öneririz. Ayrıca tarhana çorbası dışında daha birçok farklı çorba çeşidi de bulunmaktadır. Haftanın her günü hizmet veren işletme, sabah saat 08.00 ile gece saat 22.00 arası açıktır. 

Adres: Özdemir, Barbaros Cd. No:12, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 215 44 33

Valide Sultan Katmer Bükme Salonu

Uşak’a geldiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetlerden biri bükmedir. Bir börek çeşidi olan bükmeyi deneyebileceğiniz en popüler adres şehir merkezinde yer alan Valide Sultan Katmer Bükme Salonu’dur. 

Bükme böreğinin ıspanaklı, peynirli, patatesli, kabaklı gibi birçok lezzetli çeşidi bulunmaktadır. Uşak’a geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Restoran haftanın her günü açıktır. 07.00-18.00 saatleri arası hizmet vermektedir. 

Adres: Cumhuriyet, 1.Emlak Sk. No:13/B, Merkez/Uşak

Telefon: 0535 857 67 85

Şişko Çöp Şiş Restaurant

Uşak geziniz esnasında ağırlıklı olarak et ürünlerinden oluşan bir yemek yemek isterseniz, şehir merkezinde yer alan Şişko Çöp Şiş Resraurant’ı tercih edebilirsiniz. Restoran, lezzetli yemek menüsü ile bölge halkının da en sık uğradığı noktalar arasındadır.

Restoranın en beğenilen lezzetleri arasında çöp şiş ve lokumu yer almaktadır. Ana yemeğe geçmeden önce restoranın meşhur işkembe çorbasından da sipariş edebilirsiniz. Uygun fiyatları ile dikkat çeken restoran haftanın her günü hizmet vermektedir.

Pazar günleri saat 12.30 ile 22.30 arası, diğer günler ise saat 11.45 ile 22.30 arası açıktır. 

Adres: Cumhuriyet, Mehmet Topaç Bulvarı No:180/A, Merkez/Uşak

Telefon: 0541 334 45 41

Güneş Pide Salonu

Uşak sokaklarını gezerken canınız aniden pide çekerse uğramanız gereken tek adres Güneş Pide Salonu’dur. Şehrin en popüler pidecilerinden olan işletme, bölge halkı tarafından da oldukça beğenilmektedir. Masanıza sıcacık gelen pidelerin tadı damağınızda kalacaktır.

İşletmede pide dışında güveçte et, pide iskenderi, kiremitte köfte gibi farklı lezzetler de servis edilmektedir. Haftanın her günü hizmet veren işletme, sabah saat 11.00 ile akşam saat 21.00 arası açıktır. 

Adres: Köme, 1.Yurt Sk. No:16/A, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 212 22 28

Harran Kebap

Uşak’a kadar gelip de lahmacun yemeden dönmek olmaz. Şehirde lahmacun yiyebileceğiniz en popüler lezzet durağı Harran Kebap’tır. Kaliteli hizmetleri ve hızlı servisi ile misafirlerinden tam puan alan işletmeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İşletmede lahmacun dışında künefe tatlısı, kebap çeşitleri ve ezogelin çorbası da beğenilen lezzetler arasındadır. Lahmacun yedikten sonra özellikle künefe tatlısının tadına mutlaka bakmalısınız. İşletmenin fiyatları ise oldukça uygundur. 

Haftanın her günü açık olan işletme, 11.00-23.00 saatleri arası açıktır.

Adres: Kemalöz Mah. 1.Pırlanta Sk. No:15, Merkez/Uşak

Telefon: 0542 206 22 29

Uşak Konağı

Uşak’ta yemek yiyecek yerler arasında bulunan Uşak Konağı, tarihi dokusu ve farklı atmosferi ile dikkat çekmektedir. Tarihi bir konak içerisinde hizmet veren restoran, güler yüzlü çalışanları ve hızlı servisi ile öne çıkmaktadır.

Restoranın misafirler tarafından en beğenilen lezzetleri arasında sac kavurma, meze çeşitleri ve ciğer yer almaktadır. Restoranın ayrıca fırında pişen alabalığını da mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Restoranda alkollü ve alkolsüz içecek servisi bulunmaktadır. Fiyatları da oldukça ekonomiktir. 

Haftanın her günü açık olan restoran, 11.00-23.00 saatleri arası hizmet vermektedir. 

Adres: Köme, 1.Çavdar Sk. No:9, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 223 99 55

Bunlar ilginizi çekebilir?

Cafe Lal

Uşak’ta muhteşem bir kahvaltı yapmadan güne başlamak olmaz. Şehrin en popüler kahvaltı mekânlarından biri Cafe Lal’dir. Ekonomik fiyatları ile öne çıkan mekânda aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

Sabah 07.00’da misafirlerine kapılarını açan mekân gece saat 00.00’a kadar hizmet vermektedir. Uşak geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken mekânlardan biridir. Ayrıca mekânın pastane çeşitleri de büyük beğeni toplamaktadır. 

Adres: İslice, İsmet Paşa Cd. No:13, Merkez/Uşak

Telefon: 0276 224 05 79


Uşak, hem kültür turizmi hem de doğa turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir. Şehirde müze, cami, antik kent, han gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşıyan Ulubey Kanyonu, bu şehirde yer almaktadır. Uşak gezilecek yerleri kadar meşhur lezzetleri ve restoranları ile de öne çıkmaktadır. Uşak’ta ne yenir, nerede yenir sorularının cevaplarını bu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Kategoriler: Şehir Rehberi