İçindekiler[göster]

İtalya’nın en romantik şehri olarak bilinen Venedik, Ortaçağa kadar uzanan çok eski bir tarihe sahiptir. Her yıl milyonlarca turist alan şehir, maskeleri ve gondolları ile meşhurdur. Venedik, 117 adaya ve 400 körüye ev sahipliği yapan harika bir şehir. Şehir, aslında Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Roma İmparatorluğunun yıkılmasının ardından ise, şehrin yönetimizi Bizans’a geçmiştir. Şehirde bulunan pek çok tarihi yapı “UNESCO Dünya Kültür Mirasları” listesinde yer almaktadır.

Bu tarihi şehrin gezilmesi gereken öyle de çok yeri var ki. İşte bizler, sizler için aşağıda bazı tavsiyeler oluşturduk ve sizlere Venedik gezi rehberi hazırlamaya çalıştık...

1.    San Marco Meydanı (Piazza San Marco)

San Marco Meydanı (Piazza San Marco), kentin tarihi boyunca var olmuştur. Ayrıca bu meydan, pek çok tarihi ve siyasi olayda rol almış bir duraktır. Meydan, Ayasofya ilham alınarak yapılmıştır. Eğer dinlenmek ve bir şeyler yemek isterseniz, San Marco Meydanı’nda pek çok kafe ve restoran da bulunmaktadır.

2.    San Marco Bazilikası

Venedik gezi rehberi yazımızın ikinci durağı olan San Marco Bazilikası, kubbesinde bulunan yaldızlı mozaikler nedeniyle  “Altınların Kilisesi” olarak da anılmaktadır ve gotik mimarisi ile dikkat çekmektedir. 828 yılında inşa edilen bu tarihi yapı, konuklarına etkileyici bir kent manzarası izleme fırsatı sunmaktadır. 

3.    Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)

9. yüzyılda Venedik  Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olarak inşa edilmiş Dükler Sarayı, şehre denizden gelenleri karşılar bir konumdadır. Yapı, aslında inşa edildiği ilk mimariye göre Gotik unsurlar barındırsa da, yapılan restorasyonlarla bu görünüm değişmiştir ve Neo-Klasik döneme uygun şekilde restore edilmiştir. Unutmadan söylemekte fayda da var ki; bu tarihi yapıda 16. yüzyılda büyük bir yangın çıkmış. Yanan yerlerde yapılan restorasyonda ise, binanın ilk mimarisi olan gotik unsurlara yer verilmiştir.

4.    Büyük Kanal (Canal Grande)

Venedik’in tarihi bölgelerini ikiye bölen ve “S” şeklinde olan kanal, üzerinde çok yoğun bir su trafiği de taşmaktadır. Ayrıca kanal kenarında bulunan pek çok tarihi bina da, ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk imkanı sunmaktadır.

5.    Rialto Köprüsü

Venedik denince akla gelen dört yüz köprüden birisi olan Rialto Köprüsü, Büyük Kanal üzerinde bulunan geçiş yollarının da en eskisidir. Köprünün yapımı ise, ilginç bir hikayeye sahip. Köprünün inşası için 16. yüzyılda bir yarışma düzenlenmiş ve bu yarışmaya Sansovino, Palladio ve Michelangelo gibi ünlü isimler katılmış. Yarışmanın kazananı ve köprünün mimarı ise;Antonio de Ponte olmuş. Eğer alışveriş yapacak yer arıyorsanız söylemekte fayda var ki; köprü üzerinde hediyelik eşya alabileceğiniz harika dükkanlar da bulunmaktadır.

6.    Santa Maria della Salute Bazilikası

Kenti, veba salgınından kurtardığına inanılan Hz. Meryem adına 1687’de inşa edilen Santa Maria della Salute Bazilikası, Veba kiliselerinden birisi olarak da anılmaktadır. 

7.    Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

Aziz Mark’ın Çan Kulesi, 9. yüzyılda  inşa edilen ve 99 metre yüksekliğe sahip bir kuledir. İlginç olan ise; kule 1902 yılında tamamen çökmüş ve 1912’de aslına uygun olarak tekrar yenilenmiş. Kule üzerinde 5 adet çan bulunuyor. O yıllarda bu çanlar; günün başlangıç ve bitişini haber vermek, meclis üyelerinin acele etmesi gerektiğini duyurmak, senatonun toplanacağını haber vermek ve  infazları duyurmak amacıyla kullanılırmış.

8.    Ca’ d’Oro (Altın Ev)

Büyük Kanal’ın kıyısında bulunan en gösterişli yapılardan birisi olan Ca’ d’Oro, 1428-1430 yıllarında yapılmış bir saray. Sarayın dışı ise altın süslemeler ile bezeli. Bu tarihi saray, dönemin zenginlerinden  Marino Contarini tarafından yaptırılmıştır.  Marino Contarini,  İmparator Nero’nun Roma’daki altın evinden etkilenmiş ve kendisine bu sarayı yaptırmıştır.

Kategoriler: Şehir Rehberi