İçindekiler[göster]

Yeni Foça, İzmir’in sakin ve huzurlu tatil beldelerinden biridir. Şehir kalabalığından uzak, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alan Yeni Foça, şehir merkezine yaklaşık olarak 67 km uzaklıktadır. Belde fazlasıyla küçük olduğundan gezilecek yerlerin sayısı azdır. Sakin atmosferi ile gelen misafirlerini kendine hayran bırakan beldede gözden uzak huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

Yeni Foça’da gezilecek yerler arasında ilk sırada Siren Kayalıkları gelmektedir. Siren Kayalıkları’nı ziyaret ettikten sonra Foça Adaları’nı, Kybele Açıkhava Tapınağı’nı, Athena Tapınağı’nı, Pers Anıt Mezarı’nı, Yeni Foça Halk Plajı’nı, Burunucu Arka Koy’u ve Fatih Sultan Mehmet Valide Camisi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca bu yerleri gezdikten sonra Eski Foça’yı da ziyaret edebilir ve gezinizi keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Siren Kayalıkları

Yeni Foça’ya geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Siren Kayalıkları’dır. Bölge Foça’ya adını vermiş olan fok balıkları ile öne çıkmaktadır. Burada fok balıklarını rahatsız etmemek adına denize girmek yasaktır. 

Siren Kayalıkları, masmavi denizi ve muhteşem manzarası ile gelenleri adeta büyülemektedir. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde fok balıklarını yakından göremeseniz dahi manzaranın tadını çıkarabilir, temiz havayı içinize çekebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. 

Yeni Foça’ya gelen gezi severlerin ilk uğradığı yer olan Siren Kayalıkları’nı gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Foça Adaları

Eski Foça ile Yeni Foça arasında bulunan Foça Adaları, beldeye geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Fener Adası, Orak Adası, İncir Adası, Atatürk Adası, Kartdere Adası ve Metelik Adası olmak üzere toplam altı ada bulunmaktadır.

Altı ada içerisinden tatilcilerin ve ziyaretçilerin en sık tercih ettiği ada ise İncir Adası’dır. Muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapan bu adaları, Yeni Foça gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Atatürk Adası’nın isminin neden Atatürk olduğunu merak eden gezi severler olabilir. Gün batımında Atatürk’ün yüzünü andırdığı için adaya Atatürk ismi verilmiştir. Tüm adaları gezmek ve bol bol fotoğraf çekmek için bir gününüzü ayırmanızı öneririz. 

Kybele Açıkhava Tapınağı

Yeni Foça, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ile de dikkat çekmektedir. Tarihe merakınız varsa Kybele Açıkhava Tapınağı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Roma zamanından kalma tarihi tapınağın inşasında harç kullanılmamıştır.

Roma Dönemi’nin eşsiz mimarisini gözler önüne seren tapınak, birçok ziyaretçinin ilgi odağı haline gelmiştir. Eğer sizler de farklı tarihi yapıları keşfetmeyi seviyorsanız, bu tapınağı mutlaka yakından görmenizi tavsiye ederiz. 

Athena Tapınağı

Yeni Foça’nın bir başka görülmeye değer tarihi yapısı ise Athena Tapınağı’dır. Tapınak, 6.yüzyılda Phokaia’nın Ana Tanrıçası Athena adına inşa edilmiştir. Tapınak içerisinde görünce hayran kalacağınız bir heykel bulunmaktadır. 

Tapınağın bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu birçok tarihi eser ortaya çıkmıştır. Bu tarihi eserler arasında pişmiş topraktan elde edilmiş tapınak süsleri ve sütun tamburları yer almaktadır. 

İyon uygarlığına ait en eski tapınaklardan biri olan Athena Tapınağı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir ve beldenin tarihine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Pers Anıt Mezarı

Yeni Foça’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Pers Anıt Mezarı’dır. Taş Kule olarak da bilinen mezar, M.Ö. 4.yüzyılda Pers Krallığı tarafından tek parçadan oluşan bir taşın oyulması ile inşa edilmiştir. 

Tarihe ilgi duyanların mutlaka yakından görmesi gereken Pers Anıt Mezarı’nın ön kısmında sahte bir kapı yer almaktadır. Kapının üzerindeki cenaze motifi ise oldukça dikkat çekicidir. Beldenin tarihine yakından şahitlik etmek isteyenler, bu tarihi yapıyı Yeni Foça gezilecek yerler listesine mutlaka eklemelidir.

Pers Anıt Mezarı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça gezinizi yaz aylarına denk getirirseniz, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Yeni Foça Halk Plajı’dır. 

Tertemiz denizi ile öne çıkan plaj, birçok tatilcinin gözde mekânları arasında yer almaktadır. Sahil kısmı kumdan oluşmakla birlikte denizin dibi de kumludur. Ayrıca derinliği çok fazla olmadığından çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. 

Plaj içerisinde şezlong, soyunma kabini, wc, duş gibi hizmetler verilmemektedir. Ayrıca plaj içerisinde ve çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis mevcut değildir. Bu yüzden plaja gelmeden önce temel ihtiyaçlarını temin etmenizi öneririz. 

Yeni Foça Halk Plajı’na giriş ücreti yoktur. Ücretsiz bir şekilde giriş yaparak, tertemiz denizinde kulaç atabilir, sahil kısmında yürüyüş yapabilir ve huzurlu saatler geçirebilirsiniz. 

Burunucu Arka Koy

Yeni Foça’da denize girebileceğiniz bir başka yer ise Burunucu Arka Koy’dur. Bölgenin hem ön tarafından hem de arka tarafından denize giriş mümkündür. Özellikle gençler tarafından tercih edilen koy, sakin yapısı ile dikkat çekmektedir.

Koyun çevresi yemyeşil alanlarla kaplıdır. Buraya geldiğinizde yeşillikler içerisinde denize girebilir, sakin atmosferin tadını çıkarabilir ve gözden uzak huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. Koy çevresinde temel ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz herhangi bir tesisin bulunmadığını da belirtmek isteriz. 

Burunucu Arka Koy’a girişler ücretsizdir. Ziyaret için en uygun dönem ise yaz mevsimidir. 

Fatih Sultan Mehmet Valide Cami

Fatih Sultan Mehmet Valide Camisi, Yeni Foça’nın merkezinde yer almaktadır. Yeni Foça’ya gezi veya tatil amaçlı gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

15.yüzyıldan kalma olan tarihi cami, ilk yapıldığı zamanlarda kilise olarak hizmet vermiştir. Sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Tarih severlerin mutlaka yakından görmesi gereken yerler arasındadır.

Fatih Sultan Mehmet Valide Camisi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Foça Yel Değirmenleri

Foça Yel Değirmenleri, Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer almaktadır. Beldenin dikkat çeken ve fazlasıyla ilgi gören tarihi yapılarından biridir.

Bölgede toplam üç tarihi yel değirmeni bulunmaktadır. Günümüzde bütün yel değirmenlerinin bakım onarım çalışmaları devam etmektedir. Eşsiz tarihi güzellikleri ile öne çıkan Foça Yel Değirmenleri, beldeye geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken tarihi yerler arasındadır. 

Yeni Foça her ne kadar az bilinen bir yer olsa da, içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile siz gezi severlere unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaktadır. 

Kategoriler: Şehir Rehberi