Esenboğa Havalimanı Uçak Bileti

Esenboğa Havalimanı Rehberi

Ankara’nın tek havalimanı Akyurt ve Çubuk ilçeleri sınırları içinde ve şehir merkezinin 28 km kuzeyinde bulunan Esenboğa Havalimanı. Havalimanı şehrin hava ulaşımını omuzlamış durumda. Uluslararası uçuşların da gerçekleştirildiği havalimanının hizmetleri arasında Lounge, TAV Passport Kart ve “primeclass” CIP Servis de bulunuyor. Esenboğa Havalimanı uçak biletinizi alırken size özel konforlu ulaşıma kavuşacaksınız.

Ulaşım

Esenboğa Havalimanı merkeze yakın olmasa da düzenli Havaş ve belediye otobüsü servisleri, taksi ve araç kiralama hizmetleriyle ulaşım sıkıntısız. Ulaşım için ayrıca havalimanı  transfer hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Esenboğa Havalimanı uçak biletinizi alırken havalimanına ulaşım koşullarını araştırmayı ihmal etmeyin.

Ankara Şehir Rehberi

Modern Türkiye’nin başkenti olan Ankara sırasıyla; Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli merkezlerinden oldu. Ankara bir gözü mavi, biz gözü yeşil kedileri ve ipek yumuşaklığında yünü olan Ankara Keçi’siyle de ünlü. Şehirde 15. yüzyıldan bu yana kullanılan hamamlar ve kaplıcalar da var. Atatürk Orman Çiftliği gidilip görülmesi gereken ender güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

Gezilecek Yerler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Paleolitik Çağ’dan başlanarak Anadolu Arkeolojisi’ne dair her şey kronolojik sırayla Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görülebilir. 

1920 Meclisi / Kurtuluş Savaşı Müzesi

19 Mayıs 1919’da milli mücadelenin yönetimi nedeniyle açılan meclis binası, 1981’de tek meclisli sisteme geçilmesi nedeniyle kullanıma kapandı. Yıllar sonra 1920 Meclisi / Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak yeniden açıldı.

Ankara Kalesi

Persler tarafından yapıldığı sanılan Ankara Kalesi’nin 42 kulesinden Ankara manzarası rahatça seyrediliyor. 

Anıtkabir

Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve savaşı kazandıktan sonra Türkiye’yi kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını bağrında tutan Anıtkabir, yerli ve yabancı turistleri ücretsiz olarak ağırlıyor.

Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı

Temsil ettikleri dini inançların farklılığına rağmen yan yana yükselen Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı Ankara’nın Ulus semtini ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkıyor.

Ankara Evleri

17, 18 ve 19. Yüzyıllardan kalan Ankara Evleri ahşap ve kerpiçten yapılan iki katlı binalardan oluşuyor. Bazı evler turistik amaçlarla kapılarını açık tutuyor.

Konaklama

Movenpick Otel Ankara

5 yıldızlı odaları ve şık restoranıyla Movenpick Otel Ankara müşterilerine konfora boğulma şansı sağlıyor.

Esenboğa Airport Hotel

Esenboğa Airport Hotel, Esenboğa Havalimanına 6 km, şehir merkezine 16 km mesafede bulunuyor. Esenboğa Havalimanı uçak biletinizi alırken Esenboğa Airport Hotel’in konaklama koşullarına da bir göz atın.

Anadolu Hotels Esenboğa Termal

Önemli turistik yerlere yakınlığıyla da dikkat çeken Anadolu Hotels Esenboğa Termal’in 3 restoranı ve ücretsiz su parkı var.

Yeme-içme

Kıtır

Ankaralılar’ın gözde mekanlarından Kıtır ekstra fırınlanmış kumpiri ve kokoreçte kaşarlı dürümü ile revaçta.

Akman

Kışın bozası, yazın ise limonatasıyla sezon değiştiren Akman, Selanik Caddesi’nde yeni misafirlerini beklemekte.

Papazın Bağı

Yeşillikler içindeki Papazın Bağı, mini yapay gölleriyle göze de hitap ediyor. Gözlemeleriyse damaklarda nefis tatlar bırakıyor.

Alışveriş

Son yıllarda çoğalan alışveriş merkezlerine Ankara’da da ulaşmak mümkün… Ayrıca yıllardır turistleri ağırlayan Tunalı Pasajı, Gümüşsoy Pasajı ve Aynalı Çarşı’da da alışverişe doyum olmuyor. Ankara halkının el emeği ürünlerden satın almak içinse doğru adresler Samanpazarı ve Çıkrıkçılar Yokuşu.

Esenboğa Havalimanı