Gaziantep Havalimanı Uçak Bileti

Gaziantep Havalimanı Rehberi

1976 yılından beri hizmet veren Gaziantep Havalimanı’ndan 1993 yılından beri dış hat uçuşları da yapılıyor. Gaziantep Havalimanı yılda yaklaşık 4 milyon yolcu ağırlıyor. 

Ulaşım

Gaziantep Havalimanı’na ulaşım otobüs, servis ve taksilerle sağlanıyor. Ayrıca isteyenler araç da kiralayabiliyor. Gaziantep Havalimanı uçak biletinizi ulaşımınızı sağlayacak aracı önceden seçmenizde yarar var. 

Gaziantep Şehir Rehberi

“Doğu’nun Paris’i” olarak adlandırılan Gaziantep, Paleolitik Çağ’dan beri yaşamın olduğu bir şehir. Şehirde ve çevresinde Hititler, Asurlar, Persler, Makedon, Komagene, Selçuklular, Dulkadiroğulları ve Memlüklüler gibi uygarlıklar hüküm sürmüş. Yavuz Sultan Selim zamanında ise Osmanlı topraklarına katılmış. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle ekonomisi çok gelişmiş bir kent. Kurtuluş Savaşı yıllarında “Gazi” ünvanını alan kentte savaş dönemine ait kalıntıları görmek de mümkün. Gelişmiş yemek kültürü nedeniyle Gaziantep’e “gurme turları” da düzenleniyor.

Gezilecek Yerler

Belkıs / Zeugma Antik Kenti

Zeugma’dan, Antakya’dan Çin’e uzanan İpek Yolu geçtiği için kent tarihi boyunca çok önemli bir yerdi. Kentten çıkarılan eserler Gaziantep Müzesi’nde sergileniyor.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserler bulunuyor. Ünlü “Çingene Kızı” mozaiği bu müzede sergileniyor.

Gaziantep Kalesi

Altı bin yıllık olduğu tahmin edilen Gaziantep Kalesi, 25 metre yüksekliğiyle dikkat çeken bir tepenin üzerine yapılmış.

Yesemek Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Yesemek Açık Hava Müzesi, doğunun en büyük taş ocağı ve heykel atölyesinden kalanlarla kurulan bir müze.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Gaziantep’e dair aradığınız her türlü bilgiye Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi’nde ulaşabilirsiniz. Gaziantep Havalimanı uçak biletinizi alırken Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyin.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Eğer Gaziantep’i çocuklarınızla birlikte ziyaret ediyorsanız uğranacak yerler listenize Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni mutlaka almalısınız.

Konaklama

İbis Otel Gaziantep

İbis Otel Gaziantep, Bakırcılar Çarşısı’na ve Forum Gaziantep’e yürüme mesafesinde. Otel ayrıca engellilerin konaklamasına da uygun.

Anadolu Evleri

Gaziantep’i çocuğu veya evcil hayvanı ile ziyaret etmeyi düşünenler için Anadolu Evleri araştırılması gereken bir alternatif…

Hampton by Hilton Gaziantep

Hampton by Hilton Gaziantep’te ücretsiz sıcak ve soğuk açık büfe kahvaltı yapma şansınız bulunmakta.

Yeme- İçme

İmam Çağdaş

Hem Ali Nazik’i hem de tatlısı için tercih edilen İmam Çağdaş’a uğramadan Antep Mutfağı’nı tatmış sayılmazsınız.

Bayazhan Restaurant

Bayazhan Restaurant’a uğrarsanız yuvalama, ekşili ufak köfte ve Bayazağa Kebabı’nı muhakkak tatmalısınız.

Metanet Lokantası

500 yıllık geçmişe sahip Beyran Çorbası’nın tadını çıkarmak için Metanet Lokantası ilk durağınız olmalı.

Aşina Gaziantep Mutfağı

Alaca Çorba, Pirpirim, Yuvalama, Analı Kızlı, Antep Dolma, İçli Köfte, Kara Kavurma ve Katmer yemek için Aşina Gaziantep Mutfağı’nı öneririz.

Katmerci Zekeriya

Gaziantep’te kahvaltı demek, üstüne şiirler yazılan Katmer demek. Katmerci Zekeriya ise Katmer’ini tatmanız gereken yerlerden…

Alışveriş

Geçmiş zamanlarda üstü kapalı alışveriş merkezleri olarak hizmet veren Bedestenler’den günümüzde de alışveriş yapmak mümkün. Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesten’i ve Kemikli Bedesten’de Gaziantep’e özgü baharat ve hediyelik eşyalara ulaşabilirsiniz. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nda 500 yıllık geleneğe uygun olarak bakır yapılmaya devam ediliyor. Gaziantep Havalimanı uçak biletinizi alırken alışveriş listesi oluşturmayı unutmayın. Böylece alışverişte zaman harcamadan bol bol gezebilirsiniz.

Gaziantep Havalimanı