Şırnak Havalimanı Uçak Bileti

Şırnak Havalimanı Rehberi

Yurtiçi uçuşlar için kullanılan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı 2013 yılında açıldı. Havalimanı Cizre’ye 10 km uzaklıkta. 

Ulaşım

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak biletinizi alırken şehir merkezine ulaşımınızı toplu taşıma araçları ve taksilerle sağlayabileceğinizi unutmayın.

Şırnak Şehir Rehberi

Tufandan sonra Nuh’un gemisinin Cudi Dağı’nın tepesine konduğu ve Cizre’deki bir türbenin Nuh’a ait olduğuna dair söylentiler günümüzde de devam ediyor. Cudi Dağı’nda bulunan tahta kalıntıları ve büyük çiviler geminin varlığına dair kanıt olarak sunulmakta. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçak biletinizle efsanelerin doğduğu topraklara seyahat edin.

Gezilecek Yerler

Beyaz Köprü: Hilal Çayı üzerine kurulan Beyaz Köprü tek kemerli köprülerden biri. Beyaz Köprü, Uludere ilçesi sınırları içinde.

Yıkık Han (Hane Grabe): Cizre ilçesine giderken yolun solunda bulunan Yıkık Han’ı (Hane Grabe) istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Kasrik Köprüsü: Han Mahmut Köprüsü adıyla da anılan Kasrik Köprüsü’nün Cizre Beyleri tarafından 16. yüzyılda yaptırıldığı sanılıyor.

Kırmızı Medrese: Dağ Kapı Mahallesi’nde, şehrin batı sur kalıntıları üzerine inşa edilen Kırmızı Medrese’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor.

Cudi Dağı: Hezil ve Dicle Irmağı arasındaki 2089 metre yükseklikteki Cudi Dağı, Nuh’un gemisinin bu dağın üzerine oturduğu efsanesiyle meşhur…

Finik Ören Yeri ve Kalesi: Cizre’de bulunan Finik Ören Yeri ve Kalesi’nin milattan önce 4000’den kaldığı söyleniyor. Bölgede saraylar, kervansaraylar, mağaralara oyularak yapılmış evler, kadın ve erkek kabartmaları yerinde görülebilir.

Cizre Ulu Camii: Hz. Ömer döneminde kiliseden camiye dönüştürülen Cizre Ulu Camii’nin ünlü Ejderli Kapı Tokmağı İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Abdaliye Medresesi: Arap ülkelerinden ve yurt içinden gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiği Abdaliye Medresesi 15. yüzyılda yapılmış.

Nuh Peygamber Türbesi: Nuh Peygamber’in tufandan sonra Cudi Dağı civarına yerleştiğine dair söylentiler Nuh Peygamber Türbesi’nin varlığıyla güçleniyor.

Konaklama

Divan Cizre: Odanızda kahve makinesi ve elektirikli su ısıtıcısı olan bir konaklama yaşamak istiyorsanız Divan Cizre’yi araştırmalısınız.

Sehr-i Nuh: Cizre’deki Sehr-i Nuh havuz, spa, spor salonu, restoran ve bar hizmetleri sunuyor.

Yeme – İçme

Şırnak’a yolu düşen talihli insanlardansanız bu tatları denemelisiniz; Kutlık, Serbidev, Perde Pilavı, Kipe, Hekeheşandi, Şımşipe, Meyre, Bırınzer, Mahmılatık, Fıreydin ve nihayet Suryaz!

Alışveriş

Yün çoraplar, kilimler, mizer, oya çeşitleri, parzun, şal ve Şırnak takıları alışveriş tutkunlarının keyifle sepetine atacağı Şırnak ürünlerinden…

Şırnak Havalimanı